W 1974 r., w odpowiedzi na przewrót zwolenników zjednoczenia z Grecją, doszło do tureckiej inwazji na wyspę Siły pokojowe ONZ skierowano na Cypr, aby łagodziły napięcia między stronami.
Najwięcej naruszeń strefy buforowej rejestrowanych jest latem. Wojskowy opisuje sytuację na miejscu jako „ciche pole bitwy”, na którym „trwa szachowa rozgrywka”.
Przyczyny wzrostu konfliktu
Od początku roku odnotowano o 70 proc. więcej przypadków naruszenia strefy buforowej w porównaniu z 2023 r. Budowy prowadzone przez obie strony na terytorium neutralnym są głównym powodem tego wzrostu.
Pochodzenie konfliktu na Cyprze
W 1974 r., w odpowiedzi na przewrót zwolenników zjednoczenia z Grecją, doszło do tureckiej inwazji na wyspę zamieszkaną przez ludność grecką i turecką. Siły pokojowe ONZ skierowano na Cypr dziesięć lat przed inwazją, by łagodzić napięcia między stronami.
Aktualne wydarzenia
Turecka Republika Cypru Północnego, ogłoszona niepodległość w 1983 r., jest uznawana za państwo jedynie przez Turcję. Na Cyprze Północnym stacjonuje ponad 35 tys. tureckich żołnierzy. Obie strony nie uczestniczą w żadnych rozmowach dotyczących układu pokojowego od siedmiu lat.
Zakończenie konfliktu
Szef misji ONZ na Cyprze Colin Stewart wyraził obawy, że brak rozmów pokojowych może mieć negatywne konsekwencje w strefie buforowej.