Mimo że większość z nas zdaje sobie sprawę z konieczności składania dokumentów w ZUS, czasem zdarza się, że brakuje nam pełnej dokumentacji dotyczącej historii zatrudnienia. Posiadanie wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak świadectwo pracy, jest kluczowe przy obliczaniu wysokości emerytury. Brak jednego z dokumentów może znacząco obniżyć nasze świadczenie w porównaniu z tym, które moglibyśmy otrzymać posiadając komplet dokumentów.
Kiedy nie posiadamy świadectwa pracy, warto sprawdzić w archiwum byłego zakładu pracy, czy jest tam przechowywane. Sytuacja komplikuje się, gdy dawny zakład już nie istnieje. W takim przypadku pomocna może okazać się informacja zawarta w archiwum regionalnego oddziału ZUS. Istotne jest również, czy pracowaliśmy w małym przedsiębiorstwie zatrudniającym do 20 osób czy w większym.
Przed wprowadzeniem reformy emerytalnej imienne deklaracje nie były prowadzone dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 20 osób. Dlatego pracownicy mniejszych firm, którzy nie posiadają świadectwa pracy, mogą napotkać trudności w udokumentowaniu swojego zatrudnienia. W takiej sytuacji konieczne jest dostarczenie alternatywnych dokumentów potwierdzających okres pracy.
Warto pamiętać, że nawet gdy osiągniemy powszechny wiek emerytalny, brak kompletnych dokumentów może spowodować opóźnienia w wypłacie pełnego świadczenia. Choć komplet dokumentów można dostarczyć również po terminie, należy liczyć się z niższymi kwotami przez pewien czas.