Krajowy sektor bankowy pozostaje odporny na szoki – poinformował Narodowy Bank Polski w czerwcowym „Raporcie o stabilności systemu”. Dodano, że ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami mieszkaniowymi jest skutecznie zarządzane przez banki.
Krajowy sektor bankowy, stanowiący kluczowy element polskiego systemu finansowego, pozostaje odporny na szoki. Banki wykazują wysoką zdolność do absorpcji strat przy utrzymaniu zdolności do świadczenia usług finansowych nawet w pesymistycznych scenariuszach testów warunków skrajnych — wskazał bank centralny w opublikowanym w piątek raporcie.
Jak dodano, znaczące nadwyżki kapitałowe w bankach tworzą warunki do zawiązania makroostrożnościowych buforów kapitałowych przy jednoczesnym zachowaniu przestrzeni dla rozwoju akcji kredytowej. W 2023 r. do wzrostu nadwyżek kapitałowych banków przyczyniły się w szczególności wysokie nominalne zyski oraz emisje kwalifikowanych instrumentów dłużnych, które zmniejszyły stopień wykorzystania kapitału do spełniania wymogów MREL.
W efekcie wyeliminowane zostało, wskazywane w poprzednich edycjach Raportu, ryzyko racjonowania kredytu z powodu niewystarczającego poziomu nadwyżek kapitałowych — wyjaśnił NBP.
Dobra sytuacja
Bank centralny poinformował, że przewidywana dobra sytuacja kapitałowa i płynnościowa sektora bankowego powinna sprzyjać dalszemu rozwojowi akcji kredytowej dla sektora niefinansowego. Zastrzeżono jednak przy tym, że czynniki o charakterze prawno-regulacyjnym (np. związane z kształtem programów osłonowych dla konsumentów, takich jak wakacje kredytowe, czy FWK), a także niepewność z nimi związana, mogą negatywnie wpływać na zdolność i skłonność banków do udzielania kredytów.
Narodowy Bank Polski podał ponadto, że ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami mieszkaniowymi jest skutecznie zarządzane przez banki. Zwrócono jednak uwagę, że wciąż pozostaje ono najważniejszym źródłem obciążeń dla krajowego sektora bankowego.
CZYTAJ TAKŻE:
- Przygotowani na najgorsze! Glapiński: W 2024 r. NBP kupił 5 ton złota. Jesteśmy przygotowani do nagłego zapotrzebowania na gotówkę
- Analizy zapowiadają wzrost inflacji. Prezes NBP: W przypadku podwyższenia cen energii wskaźnik może przekroczyć 5 proc. md/PAP