Podczas pierwszego posiedzenia zespołu – które odbyło się pod przewodnictwem wiceministra Dorożały – ustalono harmonogram spotkań na najbliższe miesiące oraz wstępny zarys tematyki, która będzie ich przedmiotem. Uzgodniono, że na kolejnym spotkaniu przedyskutowane mają być kwestie. W lutym br. Dorożała zapowiadał wprowadzenie moratorium na odstrzał czterech gatunków: łyski oraz kaczek: cyraneczki, głowienki i czernicy.
Jak zaznaczyło ministerstwo, zespół ma charakter opiniodawczo-doradczy, a znaleźli się w nim przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Straży Łowieckiej, Lasów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz strony przyrodniczo-społecznej. Według resortu, było to reprezentowane przez naukowców i członków PZŁ oraz postulujące ograniczenie czy zmianę zasad gospodarki łowiectwa, również reprezentowane przez naukowców i ekspertów.
„Liczymy na merytoryczną pracę w duchu wzajemnego szacunku, co pozwoli na kompromisowe określenie kierunków działania, które umożliwią ustawowe zmiany celem” – powiedział wiceminister Dorożała, cytowany w informacji resortu. „Wyrażam przekonanie, że praca Zespołu przysłuży się deeskalacji różnych napięć, jakie czasami pojawiają się w różnych środowiskach społecznych w kontekście prowadzenia gospodarki łowieckiej” – dodał.
Na początku maja br. zapowiadał, że specjalny zespół wypracuje. Jak mówił, zmiany mają dotyczyć trzech „komponentów” – ptaków, ssaków oraz kwestii etycznych. Zespół ma również dyskutować na temat ograniczenia kłusownictwa – zgodnie z postulatami koalicji organizacji przyrodniczych „Niech Żyją!”. Grupa ta apeluje o wprowadzenie na 13 gatunków dzikich ptaków. Są to trzy gatunki gęsi: gęś gęgawa, białoczelna i zbożowa; cztery gatunki kaczek – głowienka, czernica, cyraneczka i krzyżówka.
- Oprócz tego koalicja „Niech Żyją!” chce, by zakazem polowań objęta została łyska, bażant, kuropatwa, słonka i gołąb grzywacz, na które obecnie myśliwi mogą polować.
- Organizacje ekologiczne powołują się m.in. na badania przyrodników, według których