Archeolodzy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas eksploracji jednego z jezior na Kujawach natknęli się na. Miejsce odkrycia pozostałości po ceremoniach owego ludu nie jest przypadkowe – Celtowie słynęli bowiem z tego, że składali ofiary swoim bogom właśnie w tego typu miejscach.
Rytualne stanowisko Celtów w woj. kujawsko-pomorskim to nie tylko badania na lądzie, jest też archeologia podwodna, która – tak jeziorach czy rzekach, jak i jaskiniach czy studniach. Podobnie jak w przypadku badań na lądzie, prospekcja pod wodą również polega na ustalaniu nowych oraz dokładnym analizowaniu znanych już stanowisk. Co jakiś czas zdarzają się wyjątkowe odkrycia.
Tak jest też w przypadku ostatnich podwodnej eksploracji archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Namierzyli oni bowiem rytualne stanowisko Celtów. Niezwykłe odkrycie na Kujawach. „Odkrycie jest rewolucyjne” Tym razem znalezisko nie jest związane z np. zalaniem danego terenu, ale ze świadomymi działaniami Celtów – – broń i narzędzia kowalskie, ciesielskie, kuchenne.
Nasze odkrycie wpisuje się w zestaw takich właśnie, składanych w ofierze, znalezisk. To pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów na ziemiach dzisiejszej Polski. Odkrycie jest rewolucyjne również dlatego, że nikt nie spodziewał się Celtów tak daleko na północ już w III wieku p.n.e., bo tak datowane są znaleziska – przytacza UW wypowiedź prof. Bartosz Kontny, dziekan Wydziału Archeologii UW, kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej.
Pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów w Polsce
Znaleziska archeologów z UW skłaniają do rewizji dotychczas przyjętej historii Celtów na terenach obecnej Polski, przynajmniej na Kujawach. – Celtowie (inaczej Galowie) to lud indoeuropejski, który zamieszkiwał również ziemie dzisiejszej Polski. Do niedawna sądzono, że ich siedziby rozciągały się od Anglii po Kotlinę Karpacką, od południowej Francji, Półwyspu Iberyjskiego i północnej Italii po Śląsk, Małopolskę i dorzecze Sanu. Dekadę temu dowiedziono, że Celtowie żyli również na Kujawach w I wieku p.n.e.