Europejska Agencja Kosmiczna stawia na współpracę z polskimi firmami. Dopiero co wspominaliśmy wam o Astronice, której . zdecydowała się również na .
To nowy teleskop, który pozwoli badać egzoplanety. ESA wybrała do misji ARIEL firmę Sener Polska Spółka, jedną z firm, która została wybrana do realizacji tego projektu.
Europejska Agencja Kosmiczna powierzyła firmie Sener Polska zadanie w roli . Antena posłuży to do komunikacji pomiędzy teleskopem kosmicznym a , składając się z trzech głównych elementów.
- ARA – służąca do wysyłania oraz odbierania sygnałów z kosmosu.
- Mechanizm do obracania anteny, co pozwoli skierować ją w odpowiednią stronę.
- Trzeci moduł elektroniczny odpowiadający za antenę.
ESA powierzyła Sener Polska również inne zadania związane z misją ARIEL, takie jak m.in. zabezpieczenie teleskopu pod kątem przeciążeń w trakcie startu czy zapewnienie ochrony przed promieniowaniem słonecznym.
Obecnie Medium Gain Antenna przejdzie do fazy projektu wstępnego, a kamień milowy tej fazy, Preliminary Design Review, osiągnięto w drugiej połowie maja. Dostarczenie modeli lotnych zaplanowane jest na marzec 2026, poprzedzone kampanią testową oraz dostarczeniem modeli inżynieryjnych poszczególnych podsystemów.
Teleskop ARIEL pozwoli zbadać egzoplanety, czyli planety spoza . Celem misji ARIEL jest zbudowanie nowego teleskopu gotowego do wystrzelenia w kosmos, o ile nie dojdzie do opóźnień.
Europejska Agencja Kosmiczna w ramach tej misji umożliwi dokładniejsze zbadanie bliższych nam planet w Układzie Słonecznym. Warto wspomnieć, że podobny projekt badawczy egzoplanet przygotowuje , którego celem jest .
Obecnie ten teleskop znajduje się we wczesnej fazie szukania odpowiednich rozwiązań, które pozwolą osiągnąć założone cele.