Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onet — Kiedy kierujący zorientował się, że za chwilę czekają go surowe konsekwencje bezmyślnego łamania prawa, wysiadł z auta i zaczął uciekać. Szybko został zatrzymany przez policjanta. Okazało się, że drifterem jest 16-letni mieszkaniec Piaseczna – mówi oficer prasowa komendanta powiatowego policji w Piasecznie st. asp. Magdalena Gąsowska.
Chłopiec początkowo usiłował przekonywać mundurowych, że nie kierował żadnym autem. Jednak jego wyjaśnienia były całkowicie sprzeczne z tym, co zarejestrowały kamery monitoringu. Jak karać pijanych kierowców? Polacy zabrali głos [SONDAŻ] 16-latek został przekazany pod opiekę opiekuna, a jego sprawą wkrótce zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.
Konsekwencje jazdy bez uprawnień nawet dla nieletnich — Wśród wielu młodych ludzi panuje mylne przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prawnych, prowadząc samochód bez prawa jazdy. Przepisy prawa jasno stanowią, że każdy, kto prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnień, podlega odpowiedzialności, a w sytuacji, gdy za kierownicę pojazdu decyduje się wsiąść nieletni, sprawa trafia do sądu rodzinnego, który może orzec zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 21. roku życia – wyjaśnia st. asp. Gąsowska.
Przypomina, że na rodzicach i prawnych opiekunach dzieci ciąży prawny obowiązek sprawowania nadzoru nad swoimi pociechami i nigdy nie może być on nadzorem pozornym. Kiedy nieletni wsiądzie za kierownicę pojazdu i spowoduje jakieś straty – odpowiedzialność cywilną za wszystkie wyrządzone przez niego szkody poniosą właśnie rodzice bądź opiekunowie.
Będą wyższe kary za nielegalną reklamę alkoholu. Ministerstwo ma plan