Skip to content
digitalbox.pl

digitalbox.pl

Zainspiruj się wiedzą

Primary Menu
  • Home
  • News
  • Sport
  • Biznes
  • Ze świata
  • Polityka
  • Technologia
  • Nauka
  • Home
  • Ze świata
  • Dyplomata z USA przewidział wiele światowych kryzysów. Teraz ostrzega: brutalna przyszłość nas czeka [OPINIA]
  • Ze świata

Dyplomata z USA przewidział wiele światowych kryzysów. Teraz ostrzega: brutalna przyszłość nas czeka [OPINIA]

Redakcja 14 sierpnia, 2024
Dyplomata z USA przewidział wiele światowych kryzysów. Teraz ostrzega: brutalna przyszłość nas czeka [OPINIA]

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie wkracza w trzeci rok. Jest wiele powodów do zadowolenia, ale są też zmartwienia. To, co Ukraina i jej zachodni sojusznicy osiągnęli po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r., jest niezwykłe. Rosja — uzbrojone w broń nuklearną mocarstwo z trzy i pół raza większą populacją niż Ukraina, 10-krotnie wyższym PKB i wojskiem z liczniejszym personelem i sprzętem — została powstrzymana. Dziś Kijów — podobnie jak dwa lata temu — kontroluje około 80 proc. swojego terytorium.

Analityk wojskowy zdradza strategię Kremla. „Może to skończyć się dla Ukrainy najgorszym scenariuszem” [ANALIZA]

Władimir Putin najwyraźniej wykalkulował, że podbój będzie przypominać jego poprzednią inwazję na Ukrainę z 2014 r., kiedy szybko zajął Krym i większość Donbasu. W opinii kremlowskiego przywódcy Ukraina, Europa i Stany Zjednoczone były słabe i podzielone. Putin uwierzył również swoim generałom, którzy obiecali, że rosyjskie wojsko jest silne i pokona wszelki ukraiński opór. Wszystkie te założenia okazały się błędne. Istnieją jednak powody do niepokoju.

Niewiele oznak wyczerpania Wyczekiwana kontrofensywa Ukrainy — która miała wyzwolić terytorium i zapewnić pasmo zwycięstw na polu bitwy — w dużej mierze upadła. Rosja nauczyła się żyć z zachodnimi sankcjami i przekierowała znaczną część eksportu energii do Chin i Indii. Władimir Putin uzbraja Rosję i wzywa do mobilizacji jak za czasów ZSRR. „Mówiąc prościej, szykuje się na kolejne wojny”

Zachodnie sankcje wojskowe również udało się ominąć. Rosja nadal sprzedaje broń Indiom i innym krajom oraz kupuje ją od Korei Północnej i Iranu. Udało jej się również zdobyć technologie i produkty, które mogą zostać wykorzystane w celach wojskowych. Putin rozbudował swoją bazę przemysłu obronnego i obecnie ma nad Ukrainą znaczną przewagę, jeśli chodzi o ilość artylerii i amunicji.

Rosja wykazuje niewiele oznak wyczerpania. Pomimo wysokiej liczby strat, szacowanych na ponad 300 tys. zabitych lub rannych żołnierzy, kontrola Putina nad mediami i ogólnokrajową narracją pozwoliła Kremlowi zminimalizować sprzeciw i przekonać wielu Rosjan, że ich kraj jest ofiarą, a nie agresorem. Tymczasem Ukraina przeżywa polityczny kryzys. Prezydent Wołodymyr Zełenski właśnie zwolnił swojego najwyższego rangą dowódcę, gen. Wałerija Załużnego.

Ukraińcy zmagają się także z trudnościami na polu bitwy, w dużej mierze za sprawą Republikanów w Kongresie USA, którzy blokują pakiet pomocy wojskowej o wartości 60 mld dol. (240 mld zł). Republikańskie stanowisko odzwierciedla mieszankę odradzającego się izolacjonizmu, sympatii dla autorytaryzmu Putina i partyzanckiego pragnienia, aby Joe Biden nie odniósł żadnego politycznego zwycięstwa przed listopadowymi wyborami.

Oto prawdziwy powód zmian na szczycie ukraińskiej armii. „Były aktor i zawodowy oficer od samego początku byli niedopasowaną parą”

Luka pozostawiona przez USA W idealnej sytuacji Joe Biden zdoła przekonać wystarczającą liczbę republikanów do współpracy z nim i innymi demokratami, aby zatwierdzić nową transzę pomocy, która leży w strategicznym interesie USA. Na to nie możemy jednak liczyć — nawet pomimo rosnącej liczby dowodów na to, że Ukrainie brakuje broni i amunicji, a w rezultacie jej siły mają coraz większą trudność z odpieraniem rosyjskiej presji.

W tym miejscu rodzi się pytanie o to, w jaki sposób Ukraina i jej przyjaciele w Europie i poza nią mogą przynajmniej częściowo wypełnić lukę pozostawioną przez USA? Według Europy USA już odpuściły Ukrainę. Teraz UE musi stanąć na wysokości zadania.

„To są rzeczy, które spędzają mi sen z powiek”

UE zgodziła się już na ponad 50 mld euro (216 mld zł) nowej pomocy dla Ukrainy. Potrzeba jednak także skoordynowanego planu dostarczania do Kijowa broni i amunicji, aby ukraińskie siły mogły lepiej się bronić i uderzać w strategiczne rosyjskie cele. Jednocześnie sojusznicy Ukrainy muszą pomóc jej w odbudowie i rozbudowie przemysłu zbrojeniowego, tak aby kraj stał się mniej zależny od innych. Ponadto Ukraina może zmniejszyć swoje potrzeby i zwiększyć szanse na przeżycie, przyjmując defensywną strategię.

Ochrona i utrzymanie 80 proc. kontrolowanego terytorium jest nie tylko wykonalne, ale i kluczowe. Przyjmując taką postawę, Kijów niczego by nie stracił — zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że militarne wyzwolenie Krymu, Donbasu i innych okupowanych przez Rosję obszarów nie wchodzi w grę, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Ukraina mogłaby nadal dążyć do pełnej restytucji terytorialnej przy stole negocjacyjnym, gdy (i jeśli) zaczną się poważne rozmowy.

Scenariusze dla Ukrainy Jeśli to dostawy broni zadecydują o tym, jak ukraińska armia poradzi sobie w tym roku, to listopadowe wybory w USA w znacznym stopniu wpłyną na jej sytuację w 2025 r. i później. Ponowna wygrana Joego Bidena, przejście Senatu pod republikańską kontrolę przy odzyskaniu przez Demokratów Izby Reprezentantów przygotuje grunt pod wznowienie amerykańskiej pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy oraz być może jej członkostwa NATO. To obaliłoby pogląd Putina, że czas jest po jego stronie, i zwiększyłoby szanse dyplomacji.

Jednak jeśli to były prezydent Donald Trump wygra wybory, a Republikanie utrzymają kontrolę nad Izbą Reprezentantów, Ukraina stanie w obliczu jeszcze większych trudności. Ciężar ukraińskiego bezpieczeństwa spadnie na nią samą i jej przyjaciół w Europie i Azji. Jeśli sojusznicy okażą się chętni i zdolni do wypełnienia znacznej części luki, która powstała w wyniku wycofania wsparcia USA, po przedłużającym się impasie na polu bitwy nastąpi etap konstruktywnej dyplomacji.

Putin prawdopodobnie skupi się na własnej przewadze na froncie i podejdzie do stołu negocjacyjnego tylko po to, by narzucić wynik, do którego dążył od samego początku. Czy USA zostawią Ukrainę jej losowi, bo zajęci są własnymi wojnami wyborczymi? Wstyd Ameryko. Wspomniane scenariusze są skrajnie różne, a stawka dla Ukrainy, Europy i świata jest ogromna.

Chiński przywódca Xi Jinping, który ma własne plany dotyczące Tajwanu, z zainteresowaniem obserwuje rozwój wydarzeń. Podobnie Iran. Jeśli Stany Zjednoczone okażą się niechętne do wypełnienia swoich zobowiązań i przestrzegania prawa międzynarodowego, zgodnie z którym terytorium nie może być zdobywane siłą, czeka nas przyszłość, która okaże się o wiele bardziej brutalna i niebezpieczna niż przeszłość.

Continue Reading

Previous: Zbiórka pieniędzy na koszulki i kubki Sasina od KGHM? Szczerba zdradza
Next: Centrum konferencyjne w niewielkim mieszkaniu? Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała otrzymujących wsparcie z Funduszu Patriotycznego.

Zobacz więcej

Trump i amerykańscy giganci technologiczni triumfują. Europa uznaje klęskę i żegna się z marzeniami o uniezależnieniu od USA
  • Ze świata

Trump i amerykańscy giganci technologiczni triumfują. Europa uznaje klęskę i żegna się z marzeniami o uniezależnieniu od USA

Redakcja 5 czerwca, 2025
Viktor Orban komentuje wybory w Polsce. Zadeklarował wsparcie dla jednego z kandydatów
  • Ze świata

Viktor Orban komentuje wybory w Polsce. Zadeklarował wsparcie dla jednego z kandydatów

Redakcja 29 maja, 2025
Podczas gdy świat debatuje o pokoju, Ukraina na froncie w trudnej sytuacji. "Linie obrony pękły"
  • Ze świata

Podczas gdy świat debatuje o pokoju, Ukraina na froncie w trudnej sytuacji. „Linie obrony pękły”

Redakcja 22 maja, 2025

Najnowsze

  • Większa produkcja w JSW nie przyniesie znaczącej poprawy
  • Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów
  • Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne
  • Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?
  • Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet

Kategorie

  • Biznes
  • Lifestyle
  • Motoryzacja
  • Nauka
  • News
  • Polityka
  • Prawo
  • Sport
  • Technologia
  • Wnętrza
  • Ze świata

Popularne

Większa produkcja w JSW nie przyniesie znaczącej poprawy Większa produkcja w JSW nie przyniesie znaczącej poprawy 1
  • News

Większa produkcja w JSW nie przyniesie znaczącej poprawy

8 lipca, 2025
Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów 2
  • News

Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów

7 lipca, 2025
Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne 3
  • News

Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne

5 lipca, 2025
Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku? Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku? 4
  • News

Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?

5 lipca, 2025
Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet 5
  • News

Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet

4 lipca, 2025

Nie przegap

Większa produkcja w JSW nie przyniesie znaczącej poprawy
  • News

Większa produkcja w JSW nie przyniesie znaczącej poprawy

Redakcja 8 lipca, 2025
Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów
  • News

Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów

Redakcja 7 lipca, 2025
Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne
  • News

Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne

Redakcja 5 lipca, 2025
Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?
  • News

Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?

Redakcja 5 lipca, 2025

Nasze serwisy

  • 199.pl
  • lux-style.pl
  • ram.net.pl
  • foreverframe.pl
  • reseller-news.pl
  • e-bloger.pl
  • localwire.pl
  • wzoryikolory.pl
  • gp7.pl

Tagi

brand detaling drewno gadżety hulajnoga interior design majątek marketing meble niemcy piłka nożna prawo projekt reprezentacja rozwód samochód szkolenia transport trendy tłumaczenia umowa usługi wizerunek zarządzanie

Kategorie

Biznes Lifestyle Motoryzacja Nauka News Polityka Prawo Sport Technologia Wnętrza Ze świata

Ostatnie wpisy

  • Większa produkcja w JSW nie przyniesie znaczącej poprawy
  • Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów
  • Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne
  • Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?
  • Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet
  • Home
  • News
  • Sport
  • Biznes
  • Ze świata
  • Polityka
  • Technologia
  • Nauka
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.