
„`html
Pierwsze sesje lipca przyniosły dalsze umocnienie na krajowym rynku akcji. WIG po raz pierwszy w historii pokonał barierę 106 tys. punktów, zwiększając tegoroczną stopę zwrotu do około 33 procent. Powstaje pytanie, czy warunki na rynku umożliwią kontynuację tego trendu w drugim półroczu.
Czynniki napędzające wzrost
Początek 2025 roku okazał się wyjątkowo udany dla posiadaczy krajowych akcji, przynosząc im znaczące zyski – taki okres prosperity warszawska giełda notowała niemal dwie dekady temu. Decydujący wpływ na wzrosty miało zwiększone zaangażowanie inwestorów zagranicznych, którzy zauważyli perspektywy dla polskich spółek i wciąż chętnie angażują kapitał na polskim rynku. Najwięcej zyskały największe podmioty, a zwłaszcza banki, które stały się lokomotywą obecnego rajdu giełdowego.
Według Bartłomieja Zalewskiego, dyrektora ds. inwestycyjnych w BM Alior Banku, zagraniczni gracze wraz ze sprzyjającym kursem złotego oraz płynnością sektora bankowego kreują obecny krajobraz rynku. Banki szczególnie przyciągają inwestorów dzięki systematycznie poprawiającym się wynikom, choć do tej pory korzystały również z efektu wysokich stóp procentowych.
Warto odnotować, że od momentu pierwszej obniżki stóp NBP we wrześniu 2023, indeks WIG-banki wystrzelił o niemal 150%. W 2025 roku mieliśmy już drugą obniżkę i wiele wskazuje na możliwość kolejnych. Zalewski ostrzega jednak, że obniżki stóp w drugiej połowie roku mogą zacząć negatywnie oddziaływać na notowania banków, co siłą rzeczy wpłynie na kondycję całego rynku – sektor finansowy generuje bowiem blisko połowę wartości indeksu WIG20.
Przepływ kapitału a kolejne półrocze
Jesteśmy już w późnej fazie cyklu hossy, w której obserwuje się odpływ kapitału z dużych spółek na rzecz mniejszych podmiotów. Ten trend utrzymuje się od kilku miesięcy, dlatego inwestorzy powinni zwrócić uwagę na segment małych i średnich firm, nie zaniedbując jednocześnie monitorowania kondycji sektora bankowego.
Analitycy zauważają, że dynamika wzrostów może się wyczerpywać – jednak nie zwiastuje to końca dobrej passy. Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI, przewiduje spowolnienie zwyżek w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy. Po ponad 30-procentowej zwyżce WIG od początku roku, potencjał dalszych wzrostów ocenia na około 5%. Ponadto, w ostatnich miesiącach istniały sprzyjające warunki, takie jak:
- poprawa wskaźników makroekonomicznych,
- obniżki stóp procentowych,
- rotacja środków z rynków amerykańskich na emerging markets,
- niskie wyceny startowe spółek.
Jego zdaniem, rynek może wejść w fazę konsolidacji, gdyż wygasły proste rezerwy wzrostu cen akcji, choć wyceny nadal pozostają atrakcyjne w porównaniu z rynkiem obligacji. Bursa zaznacza ponadto, że nie obserwujemy jeszcze znaczącej podaży nowych akcji, a stopniowe odchodzenie inwestorów od nieruchomości na rzecz bardziej ryzykownych aktywów sprzyja rynkowi akcji. Dodatkowym wsparciem mogą okazać się ewentualne zachęty podatkowe. Z tego powodu zmienność powinna być ograniczona, a przedwczesna sprzedaż akcji może oznaczać stracone szanse na pozytywne niespodzianki.
Rynek akcji i postawa wobec ryzyka
Szansą dla krajowego rynku pozostaje korzystne nastawienie globalnych inwestorów do ryzykownych aktywów. Obecnie światowe rynki oczekują zwiększenia ekspansji fiskalnej na głównych rynkach oraz luzowania polityki pieniężnej w postaci dalszych obniżek stóp procentowych. Osłabienie dolara skutkuje napływem kapitału na rynki wschodzące, w tym do Polski.
Wyzwania i perspektywy dla poszczególnych sektorów
Z lokalnej perspektywy, korzystne są również informacje o braku nowych podatków od zysków banków czy wsparcie dla sektora energetycznego. Oczekiwania obniżek stóp procentowych mogą sprzyjać notowaniom spółek deweloperskich, a realizacja środków z KPO powinna pozytywnie oddziaływać na branże budowlaną i wykonawczą.
- Silny złoty może negatywnie wpływać na eksport oraz przemysł.
- Konsumpcja, wbrew wcześniejszym szacunkom, nie notuje dynamicznego odbicia.
- Firmy handlowe mierzą się z niższymi dynamikami przychodów.
Mimo tych przeszkód, polska gospodarka utrzymuje wysokie tempo wzrostu PKB na tle europejskich rynków, przy jednoczesnej stabilności czynników geopolitycznych.
Podsumowanie sytuacji na rynku w 2025 roku
W mijającym półroczu krajowe indeksy osiągnęły nowe rekordy, a stopy zwrotu przekroczyły oczekiwania. Od początku roku WIG wzrósł blisko o 33 procent, a WIG20 około 31 procent. Lipcowy wysoki popyt pozwolił szerokiemu indeksowi osiągnąć historyczny poziom 106 tys. punktów, czyniąc polską giełdę jednym z najszybciej rosnących rynków na świecie – wyprzedzając zarówno rynki rozwinięte, jak i regionalnych konkurentów.
Popularność polskich akcji wśród inwestorów zagranicznych oraz napływ kapitału na europejskie rynki finansowe znacząco przyczyniły się do obecnych wzrostów, a hossa trwa już praktycznie nieprzerwanie od niemal 33 miesięcy – to jeden z najdłuższych okresów wzrostowych w tej dekadzie.
„`