Global Connect zanotowała w pierwszym półroczu blisko 8 mln zł obrotów, to zbliżony poziom do obrotów dziennych na przeciętnej spółce, nawet nie z WIG. A przypomnijmy, że polska giełda w porównaniu z giełdami zagranicznymi i tak nie jest dużym rynkiem, więc przyznam szczerze, że patrzę na Global Connect z dużym zdziwieniem, bo nie wygląda, jakby ten pomysł w Polsce chwycił. Nad tym pytaniem możemy się zastanawiać, ale gdy rozmawiamy z przedstawicielami biur maklerskich, a także z innymi inwestorami, to wydaje się, że pomysł jest trochę spóźniony.
Każdy inwestor polski, który chce inwestować za granicą, może to swobodnie robić od lat za pomocą oferty polskich biur maklerskich. W 2018 roku, czyli sześć lat temu, polskie biura maklerskie wprowadziły do swojej oferty inwestowanie na rynkach zagranicznych, od tego czasu regularnie te oferty rozszerzają, spadają opłaty, są wprowadzane udogodnienia podatkowe. Można więc powiedzieć, że ta ścieżka jest przetarta i oto nagle giełda wprowadza Global Connect. Gdy ktoś chciał inwestować za granicą, to już inwestuje.
Proszę zwrócić uwagę, że kilka bardzo znanych dużych biur maklerskich w ogóle Global Connectu nie wprowadziło do oferty. Na wzrost zainteresowania Polaków zagranicznymi spółkami wpływa spadek kosztów, a także powszechna edukacja.
Korzyści inwestowania za granicą:
- Możliwość dywersyfikacji portfela finansowego
- Inwestowanie w globalne, stabilne spółki
- Dywersyfikacja walutowa
- Możliwość budowania portfela z przewidywalnymi przepływami finansowymi
Kupując akcje jednej spółki, ryzyko jest duże
Wreszcie, kolejnym argumentem jest dywersyfikacja globalna, w szczególności patrząc na to, w jakim żyjemy otoczeniu geopolitycznym, gdy za naszymi granicami toczy się wojna, może znowu warto rozważyć zainwestowanie części oszczędności gdzieś na drugim końcu świata, to bardzo istotne.
I jest jeszcze bardzo istotny czynnik, możliwość zbudowania portfela ze stałymi przewidywalnymi przepływami finansowymi. Amerykańskie spółki powszechnie płacą kwartalną dywidendę, gdy u nas w Polsce robi to tylko jedna spółka. Można więc zbudować sobie portfel, który co miesiąc będzie nam generował jakieś przepływy finansowe.
W Polsce jest duża popularność inwestowania w akcje, ale inwestorzy wiedzą, że powinni się dywersyfikować globalnie, kupując te ETF-y na rynki globalne i to widać w naszych badaniach.