To pierwsze takie odkrycie szronu na Marsie, wcześniej badaczom wydawało się, że pojawienie się tego zjawiska w okolicach równika jest niemożliwe. Jego identyfikacja na najwyższych znanych szczytach – wulkanach Marsa – umożliwi ekspertom dalsze rozważania na temat istnienia wody na tej planecie.
Naukowcy zaskoczeni odkryciem nowego źródła wody na Marsie
Od lat naukowcy wiedzą, że na Marsie występuje woda. Istnienie obiegu wodnego na Czerwonej Planecie potwierdza choćby obecność czap lodowych na jej biegunach. Najnowsze badania opublikowane w „Nature Geoscience” donoszą o istnieniu dużych pokładów szronu na szczytach wulkanów Marsa, takich jak Olympus, Arsia i Ascraeus oraz Ceraunius Tholus.
Odkrycie to zostało potwierdzone niezależnymi obserwacjami wykonanymi przez należącą do ESA sondę Mars Express i spektrometr NOMAD na pokładzie TGO – powiedział jeden z autorów analizy, Adomas Valantinas.
Mars wciąż zaskakuje. „Wymiana wody nie jest obecnie dobrze poznana”
Atmosfera na Marsie jest około 100 razy rzadsza niż na Ziemi, ale tak jak u nas, tam też występuje para wodna. Jest jej jednak ok. 10 tys. razy mniej niż na naszej planecie, dlatego odkrycie oblodzenia na szczytach wulkanów stanowi istotne zaskoczenie.
Cienka warstwa szronu na Marsie daje ok. 60 basenów olimpijskich wody
Eksperci oszacowali grubość warstwy marsjańskiego szronu na zaledwie ok. jednej setnej milimetra. Choć warstwa ta jest cienka, rozłożona jest na tak dużym obszarze, że daje to w sumie około 60 basenów olimpijskich wody – wyjaśnili naukowcy. Jest to cenna wskazówka dla badaczy, pomagająca lepiej zrozumieć obieg wody na Marsie.
Ilość wody dostępnej na Marsie w postaci lodu szacowana jest na bilion basenów olimpijskich. Choć to mniej niż na Ziemi, odkrycie dodatkowych zasobów wody na tej planecie otwiera nowe możliwości eksploracji i badań.
Zrozumienie obiegu wody na Marsie
Badacze podkreślają, że zrozumienie, gdzie można znaleźć wodę i jak ona się przemieszcza, jest kluczowe dla dalszych badań i eksploracji Czerwonej Planety. Odkrycie lodu na najwyższych szczytach Układu Słonecznego przyczyni się do udoskonalenia naszej wiedzy na temat obiegu wody na Marsie.