Skip to content
digitalbox.pl

digitalbox.pl

Zainspiruj się wiedzą

Primary Menu
  • Home
  • News
  • Sport
  • Biznes
  • Ze świata
  • Polityka
  • Technologia
  • Nauka
  • Home
  • Ze świata
  • Przełomowa spowiedź rosyjskiego żołnierza wstrząsa społeczeństwem: „Zachowujemy się jak dzicy z łukami. Często zawodzimy, traktują nas jak zwierzęta”
  • Ze świata

Przełomowa spowiedź rosyjskiego żołnierza wstrząsa społeczeństwem: „Zachowujemy się jak dzicy z łukami. Często zawodzimy, traktują nas jak zwierzęta”

Redakcja 29 września, 2024
Przełomowa spowiedź rosyjskiego żołnierza wstrząsa społeczeństwem: "Zachowujemy się jak dzicy z łukami. Często zawodzimy, traktują nas jak zwierzęta"

Autor książki — Daniił Tulenkow — nie zapowiadał się na literata. Pochodzi z Wierchniajej Pyszmy (miasto w obwodzie swierdłowskim, położone niedaleko Jekaterynburga – red.). Z wykształcenia jest historykiem, z zawodu – biznesmenem. Pod koniec 2010 r. został oskarżony o oszustwo (sam mówi, że sprawa jest dęta). Pierwotny otrzymał wyrok w zawieszeniu, ale w kwietniu 2022 r. trafił za kratki. Biorąc pod uwagę dobre zachowanie, mógł zostać zwolniony za trzy lata. Ale wiosną 2023 r. zaciągnął się do Sztorm Z — „ochotniczej” jednostki Ministerstwa Obrony dla skazanych, alternatywy dla Grupy Wagnera. Tulenkow w zamian za zniesienie reszty wyroku podpisał kontrakt na 6 miesięcy — i został wysłany na front. W połowie listopada 2023 r., stacjonując w pobliżu Robotynego, skazaniec-biznesmen-szturmowiec stał się również blogerem. Założył wtedy na Telegramie kanał „Sztorm Z. Robotyne, to wszystko”. W ciągu miesiąca zaczęło go obserwować ok. 40 tys. osób (w okolicy wsi toczyły się wtedy zacięte walki pozycyjne). To zwróciło uwagę rosyjskiego resortu obrony, który poprosił Tulenkowa o usunięcie kanału. Ten się zgodził, ale swoje notatki z linii frontu zachował i po przejściu do cywila znalazł dla nich wydawcę. Teraz ukazały się w książce pt. „Sztorm Z. Innych nas nie masz” jako „dzieło literackie i artystyczne” — swego rodzaju powieść autobiograficzna. Sam Tulenkow przedstawia ją jako osobiste spojrzenie na wojnę i opis swoich doświadczeń.

Kreml łamie Rosjan i po cichu mobilizuje siły do walki na froncie

„Grozono im pobicie, byli zastraszani” Książkę natychmiast zaczęli promować autorzy popularnych kanałów wojennych na Telegramie, tj. Two Majors i WarGonzo. Portal internetowy Readovka zasugerował, że bitwa o Robotyne (gdzie umiejscowiona jest akcja książki) powinna stać się dla Rosjan drugim Borodino (bitwa z 1812 r., którą Rosjanie co prawda przegrali, ale udało im się znacząco nadwyrężyć siły Napoleona, co ostatecznie przyczyniło się do jego klęski w Rosji – red.). Dzieło promował też Dmitrij Konanychin z publicznego Radia Rosja, a skrajnie prawicowa gazeta „Zawtra” ogłosiła odrodzenie „prozy porucznika” (gatunek literatury, który upowszechnił się w ZSRR po II wojnie światowej, w którym żołnierze opisywali prostym językiem swoje doświadczenia wojenne — red.). Tekst publikujemy dzięki uprzejmości serwisu Nowa Gazieta. Prosimy o wsparcie pracy niezależnych rosyjskich dziennikarzy z portalu Nowa Gazieta. Zaskakujące jest to, że książka ta w ogóle ukazała się w Rosji i jest obecnie promowana w prorządowych mediach oraz w gronie blogerów wojennych: wygląda na to, że nikt jej uważnie nie przeczytał. Tulenkow bowiem obficie pisze o niekompetencji dowództwa i zbrodniach popełnionych przez rosyjskich wojskowych.

„G***o wojny”

Fabuła wspomnień Tulenkowa obraca się wokół walk o Robotyne w drugiej połowie 2023 r. Po przybyciu na front ochotników podzielono na dwie grupy: tych, których powrót był niepożądany (wysyłano ich dosłownie na rzeź) i tych, którym „pozwolono” wrócić (grupa, w której znalazł się autor). Na froncie Tulenkow spędził trochę czasu w Brygadzie Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej (prawdopodobnie chodzi o 810. Brygadę Gwardyjską, która pod Robotynem poniosła tak ciężkie straty, że trzeba ją było budować właściwie od nowa — red.). Następnie był członkiem zespołu ewakuującego rannych, potem trochę czasu w jednostkach szturmowych, a później w sztabie, Narracja zaczyna się od wojennej przyspiewki. Jeśli więzienie Tulenkowowi kojarzy się z „szarością i bagnem”, to wojna jest „fontanną emocji, uczuć i doznań”. Jednak ta „fontanna emocji” manifestuje się później głównie poprzez motto autora, które brzmi: „g***o wojny”. „Zapach trupów daje tragedię i dramat, zapach prochu — wysublimowany romantyzm. Ale to nie jest prawda o wojnie. Ponieważ jej trzecim głównym zapachem jest zapach g***a, który unosi się wśród szpalerów drzew, który czuć w okopach i ziemiankach, w spodniach rannych i zabitych” — pisze autor.

  • Sceny z opisem cierpienia zwierząt
  • Opis utraty towarzyszy broni
  • Poetycki opis śmierci

Przykład pierwszy z brzegu — opis utraty towarzyszy broni: „Minus jeden. A godzinę temu z tym »minus jeden« przeczekaliśmy ostrzał z broni kasetowej w jakiejś leśnej ziemiance, gotując wodę w plastikowej butelce”. Inny przykład: poetycki opis śmierci. „Nasza arta (z ros. potoczne określenie na działo samobieżne — red.) idzie przez pole po prawej stronie. Kto tam jest, co tam jest – nie wiemy. Nagle jedna z eksplozji wyrzuca poł człowieka na wysokość trzeciego piętra. Leci, robi piruet w powietrzu i macha rękoma, jakby miał skrzydła”. „Pełzono nas do szturmów jak zające”. Wściekli dezerterzy zdradzają prawdę o armii Putina. „Wsędzie leżą kawałki szczątków, nie wstyd wam?” Krótko mówiąc: śmierć jest wszechobecna.

„Wyzerować chachoła”

Tulenkow stopniowo zanurza czytelnika w nienawiści do Ukrainców. Już na samym początku opisuje chwilę przerwy w opuszczonym ukraińskim domu: „znalazłem się w obcym domu, w nieznanym miejscu, w jakimś strasznym, zupełnie mi obcym pod względem natury, ducha, sposobu życia kraju”. Kilkanadzieście stron później kontynuuje: „wszystko jest przeciwko nam tutaj, w tym przeklętym kraju. Wszystko nas nienawidzi”. Autor w końcu konkluduje: „Chachły (obelżywe określenie na Ukrainców, wzięło się słowa „chachoł”, czyli rosyjskiej nazwy osiołedca, charakterystycznej fryzury Kozaków — red.) wszystko mają z g***a i patyków: kraj, naród, kulturę, historię i oczywiście domy”.

  1. Pińsze opisy w stronę przeciwnika
  2. Chłód w stosunku do jednostek w Rosji

Chociaż o ukraińskich żołnierzach pisze tak: „wytrwali, bezpretensjonalni, ideologicznie zmotywowani i zdeterminowani, żeby iść do końca”. Tulenkow wspomina też o jeńcach wojennych – w tym o fakcie, że są bici, jeśli nie chcą mówić po rosyjsku. W rzeczowy sposób pisze też o ich zabijaniu: „mamy już jeńca, nasze dowództwo nie potrzebuje więcej. Co do reszty instrukcje są bardzo jasne: wyzerować ich”. Tulenkow nie zgadza się z rozkazem, aby zabrać jeńca na tyły, ponieważ zabraknie wtedy miejsca w transporcie dla rosyjskiego rannego. „sugeruje się, żeby chachoła wyzerować i zgłosić na górze, że zmarł w wyniku wypadku”. Ostatecznie przekazanie Ukrainca w ręce FSB ratuje go przed śmiercią. „Udają zabitych i rannych, by uciec”. Tak od kulis wygląda „duma Putina”.

„W tej jednostce wszyscy tylko pili”

Praktycznie cała książka to zbiór opowieści o systematycznych porażkach Rosjan. Może dlatego epizodowi, w którym udaje im się zdobyć pozycję przeciwnika, towarzyszy radosna uczucie Tulenkowa: „po raz pierwszy od mojego przybycia widzę, jak rozbierają chachłów. Zwykle to my skąd s uciekamy, skąd się wycofujemy, ewakuujemy, tracimy towarzyszy, sprzęt, zawalamy zadania. Ale to jest gra dla dwojga”. „Jesteśmy jak dzikusy z łukami i strzałami przeciwko Maximom”. „G***o wojny” jest potrzebne Tulenkowowi do zbudowania heroicznego wizerunku siebie i innych byłych więźniów. Nie zdesperowanych śmiałków, ale ludzi, którzy ze stoickim spokojem gotowi są wykonywać najcięższe zadania. W przeciwieństwie do dużej części „literatury Z” w książce Tulenkowa nie ma patosu.

„Nikt nie powinien mieć wątpliwości co do armii i marynarki wojennej” — apeluje Tulenkow na końcu książki. I nic dziwnego, bo wcześniejsze 200 stron upływa mu na nieustannej dyskredytacji rosyjskich sił zbrojnych. Przyznaje nawet, że armia rosyjska jest pod wieloma względami gorsza od ukraińskiej: „jeste

Continue Reading

Previous: Kontrowersyjne wypowiedzi papieża Franciszka na temat roli kobiet w społeczeństwie budzą emocje
Next: Poziom cen nieznacznie wzrósł po powodzi z powodu niedoborów – ekspert komentuje.

Zobacz więcej

Trump i amerykańscy giganci technologiczni triumfują. Europa uznaje klęskę i żegna się z marzeniami o uniezależnieniu od USA
  • Ze świata

Trump i amerykańscy giganci technologiczni triumfują. Europa uznaje klęskę i żegna się z marzeniami o uniezależnieniu od USA

Redakcja 5 czerwca, 2025
Viktor Orban komentuje wybory w Polsce. Zadeklarował wsparcie dla jednego z kandydatów
  • Ze świata

Viktor Orban komentuje wybory w Polsce. Zadeklarował wsparcie dla jednego z kandydatów

Redakcja 29 maja, 2025
Podczas gdy świat debatuje o pokoju, Ukraina na froncie w trudnej sytuacji. "Linie obrony pękły"
  • Ze świata

Podczas gdy świat debatuje o pokoju, Ukraina na froncie w trudnej sytuacji. „Linie obrony pękły”

Redakcja 22 maja, 2025

Najnowsze

  • Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów
  • Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne
  • Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?
  • Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet
  • Notowania Dadelo wciąż rosną – rajd trwa bez oznak zatrzymania

Kategorie

  • Biznes
  • Lifestyle
  • Motoryzacja
  • Nauka
  • News
  • Polityka
  • Prawo
  • Sport
  • Technologia
  • Wnętrza
  • Ze świata

Popularne

Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów 1
  • News

Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów

7 lipca, 2025
Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne 2
  • News

Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne

5 lipca, 2025
Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku? Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku? 3
  • News

Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?

5 lipca, 2025
Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet 4
  • News

Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet

4 lipca, 2025
Notowania Dadelo wciąż rosną – rajd trwa bez oznak zatrzymania Notowania Dadelo wciąż rosną – rajd trwa bez oznak zatrzymania 5
  • News

Notowania Dadelo wciąż rosną – rajd trwa bez oznak zatrzymania

3 lipca, 2025

Nie przegap

Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów
  • News

Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów

Redakcja 7 lipca, 2025
Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne
  • News

Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne

Redakcja 5 lipca, 2025
Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?
  • News

Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?

Redakcja 5 lipca, 2025
Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet
  • News

Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet

Redakcja 4 lipca, 2025

Nasze serwisy

  • 199.pl
  • lux-style.pl
  • ram.net.pl
  • foreverframe.pl
  • reseller-news.pl
  • e-bloger.pl
  • localwire.pl
  • wzoryikolory.pl
  • gp7.pl

Tagi

brand detaling drewno gadżety hulajnoga interior design majątek marketing meble niemcy piłka nożna prawo projekt reprezentacja rozwód samochód szkolenia transport trendy tłumaczenia umowa usługi wizerunek zarządzanie

Kategorie

Biznes Lifestyle Motoryzacja Nauka News Polityka Prawo Sport Technologia Wnętrza Ze świata

Ostatnie wpisy

  • Przesadna reakcja na drugorzędne doniesienia – wyzwanie dla inwestorów
  • Holenderskie badania wykazały, że ograniczenie smartfonów w szkołach sprzyja koncentracji uczniów i poprawia ich relacje społeczne
  • Olsztyn: Jaka aura czeka nas 5 lipca 2025 roku?
  • Hossa się utrzyma, jednak wzrosty na GPW stracą impet
  • Notowania Dadelo wciąż rosną – rajd trwa bez oznak zatrzymania
  • Home
  • News
  • Sport
  • Biznes
  • Ze świata
  • Polityka
  • Technologia
  • Nauka
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.