Minister spraw zagranicznych krytykuje sukcesję w Cesarstwie Rzymskim
W miniony piątek, 28 czerwca, minister spraw zagranicznych opublikował wpis na portalu X, w którym poruszył temat sukcesji w Cesarstwie Rzymskim. W tekście nawiązał do Marka Aureliusza, który mimo bycia wielkim cesarzem, przekazał władzę swojemu nieudolnemu synowi, Kommodusowi. Skutki tej decyzji okazały się katastrofalne i zapoczątkowały schyłek Rzymu. Minister podkreślił, jak istotne jest odpowiednie zarządzanie własną drogą w stronę zachodzącego słońca.
Krytyka po występie Joe Bidena
Po niedawnej debacie między Joe Bidenem a Donaldem Trumpem, na którą zareagował minister spraw zagranicznych, pojawiły się głosy krytyki wobec występu obecnego prezydenta. Biden podczas debaty nie radził sobie z odpowiedziami na pytania, gubił wątki i wypowiadał niezrozumiałe twierdzenia. Dyskusje na temat ewentualnej zmiany kandydata w Partii Demokratycznej stanęły na porządku dziennym.
Ocena debaty przez społeczeństwo
Sondaż przeprowadzony po debacie wykazał, że aż 67% respondentów uznało byłego prezydenta za zwycięzcę starcia. Komentarze i analizy dotyczące formy politycznej Bidena zostały podchwycone zarówno przez zwolenników Republikanów, jak i media. Krytycy zwracali uwagę na jąkanie się i niespójność w wypowiedziach, co wywołało dyskusję na temat jego ewentualnej zastąpienia.
Reakcje europejskie na wystąpienie Bidena
Wpis ministra spraw zagranicznych zinterpretowano jako komentarz odnoszący się do sytuacji Partii Demokratycznej przed zbliżającymi się wyborami. Europejscy obserwatorzy zwracają uwagę, że wystąpienie Bidena w debacie pokazało, jak blisko kolejnej prezydentury Trumpa. Tiery, redaktor The Insider, twierdzi, że opinia o wyniku debaty i formie Bidena panuje obecnie w Europie.
Poruszenie wywołane wpisem ministra
Portal Politico zwrócił uwagę na fakt, że to nie pierwszy kontrowersyjny wpis ministra, który rodzi dyskusję poza granicami kraju. W przeszłości Sikorski opublikował komentarze, które wywołały burzę w Ameryce. Podobnie było w przypadku zdjęcia zniszczonego Nord Stream, opatrzonego komentarzem „Thank you, ,” które sugerowało, że Amerykanie mogli stać za sabotowaniem gazociągu łączącego Europę z Rosją.