Według doniesień chodzi o pociski „powietrze-ziemia” (JASSM), które Waszyngton planuje włączyć do pakietu broni dla Kijowa jesienią tego roku. Jednocześnie jednak, jak podkreślili rozmówcy agencji, ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Przewaga strategiczna dla Ukrainy. Stare modele JASSM mają zasięg około 370 km, a nowe ponad 800 km. Agencji nie udało się doprecyzować, które z nich mogą zostać przekazane przez USA.
Rakiety o długości około 4 m są zaprojektowane tak, aby były jak najmniej widoczne, co utrudnia ich wykrycie przez systemy obrony powietrznej. Mogą również latać blisko ziemi. Ponadto można je zaprogramować tak, aby omijały obronę przeciwlotniczą. Pociski JASSM są nadal zintegrowane tylko z amerykańskimi samolotami.
Tego lata Holandia, według „The Times”, przekazała jednak Ukrainie pierwsze sześć myśliwców F-16, z których każdy może przenosić dwa pociski manewrujące. Dostarczenie Ukrainie JASSM sprawi, że znaczna część europejskiej Rosji stanie się podatna na ataki potężnej amunicji precyzyjnej i skomplikuje operacje ofensywne rosyjskiej armii. Potencjalnie zapewni to Ukrainie przewagę strategiczną.
Zełenski chce przycisnąć Bidena
Jednocześnie Waszyngton nie zniosł jeszcze ograniczeń dotyczących możliwości atakowania amerykańską bronią w głębi Rosji. Według „The Economist” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniach 22-23 września. Wtedy spróbuje uzyskać pozwolenie na uderzenie na terytorium Rosji po raz ostatni przed wyborami prezydenckimi w listopadzie.
Prezydent Ukrainy zapewnił, że przedstawi przywódcy USA plan zakończenia wojny. Doniesienia o pierwszych F-16 w Ukrainie. Na razie to kropla w morzu potrzeb. Tyle samolotów naprawdę mogłoby pomóc Kijowowi. F-16 będą atakować cele w Rosji? Oto zdanie duńskiej premierki.
- Wcześniej Zełenski na briefingu z premierem Holandii Dickiem Sohoofem powiedział, że jedno pozwolenie na ataki zachodnimi rakietami w głąb Rosji nie wystarczy. Zauważył, że cztery kraje — Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Niemcy — mają takie narzędzia.
- Jednocześnie, jak powiedział ukraiński minister obrony Rustem Umerow, Kijów zamierza uderzyć w głąb Rosji rakietami dalekiego zasięgu własnej produkcji.
Zełenski ogłosił udane wystrzelenie rakiety 24 sierpnia. Według danych zasięg lotu Paljanicy wynosi do 700 km. Pocisk będzie potencjalnie w stanie uderzyć w co najmniej 20 rosyjskich lotnisk, z których przeprowadzane są ataki na terytorium Ukrainy.