W sezonie 2022/2023 przychody europejskiego rynku piłki nożnej wyniosły 35,3 mld euro – wynika z raportu firmy Deloitte.
Z raportu „Annual Review of Football Finance”, opracowanego przez Sports Business Group firmy doradczej Deloitte, wynika, że w sezonie 2022/2023 przychody europejskiego rynku piłki nożnej wyniosły 35,3 mld euro. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że do wzrostu przychodów europejskich lig piłkarskich przyczyniły się całkowite zniesienie restrykcji covidowych oraz mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 r.
Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na rekordowe wyniki pięciu największych europejskich lig piłkarskich była duża frekwencja na stadionach. „Mistrzostwa Świata 2022, zniesienie restrykcji związanych z COVID-19, jak również aktywne śledzenie rozgrywek przez kibiców to elementy, które niewątpliwie przyczyniły się do poprawy wyników europejskiego rynku piłki nożnej w sezonie 2022/23. Obecnie trwają dyskusje dotyczące uregulowania branży i realizacji kolejnych inwestycji, co pokazuje, że europejski futbol wkroczył w fazę dużych zmian” – podkreślił Tom Bridge, szef Sports Business Group w Deloitte, cytowany w informacji.
Z raportu wynika, że przychody „wielkiej piątki” lig europejskich wzrosły o 14 proc. w ujęciu rok do roku. Wchodzące w jej skład angielska Premier League, niemiecka Bundesliga, hiszpańska LaLiga, francuska Ligue1 i włoska Serie A razem odnotowały 19,6 mld euro przychodów.
Rezultat ten był wynikiem m.in. wzrostu wpływów z dnia meczowego, renegocjacji umów sponsorskich oraz odnotowania zysków z udostępniania stadionów poza dniami meczowymi.
Poinformowano, że podobnie jak w ubiegłych latach najwyższe przychody zanotowała Premier League. Łączne wpływy podmiotów wchodzących w skład najwyższej angielskiej klasy rozgrywkowej wyniosły 6,1 mld funtów, co oznacza wzrost o 11 proc.
W raporcie zaznaczono, że bariera 6 mld funtów została przekroczona po raz pierwszy. Podkreślono, że do tak wysokiego wyniku w znacznym stopniu przyczynił się przyrost wpływów z dni meczowych (związany z rekordowo dużą średnią frekwencją na meczach ligowych), który wyniósł 867 mln funtów – o 14 proc. więcej niż w poprzednim sezonie.
Za jedną trzecią przychodów Premier League w sezonie 2022/2023 odpowiadały z kolei przychody z kontraktów reklamowych (wzrost o 221 mln funtów), a 50 proc. całkowitej kwoty przychodów stanowiły wpływy z tytułu sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych (3,2 mld funtów, wzrost o 9 proc.).
Napisano, że drugie miejsce zestawienia najbardziej kasowych klas rozgrywkowych przypadło Bundeslidze. W sezonie 2022/23 tworzące ją kluby wygenerowały całkowite przychody rzędu 3,8 mld euro (wzrost o 0,7 mld euro w porównaniu z latami 2021 – 2022).
Jednym z motorów wzrostu były blisko dwukrotnie wyższe przychody z dni meczowych, wynoszące 0,5 mld euro. Nie bez znaczenia były także dobre wyniki niemieckich drużyn w Champions League, które spowodowały przyrost o jedną dziesiątą do poziomu 1,5 mld euro przychodów z tytułu sprzedaży praw do emisji.
Autorzy raportu zaznaczyli także, że rekordowe wyniki odnotowała także LaLiga, której łączne przychody w sezonie 2022/2023 wyniosły 3,5 mld euro, o 6 proc. więcej niż w poprzedniej odsłonie rozgrywek.
Autorzy raportu wskazują na 8 proc. spadek łącznych przychodów z transmisji, co wynika ze słabszych wyników hiszpańskich drużyn w zmaganiach na arenie europejskiej.
Wzrosty zanotowano natomiast w obszarze przychodów z dni meczowych (+131 mln euro, wzrost o 32 proc.) oraz w segmencie kontraktów reklamowych (+ 274 mln euro, wzrost o 29 proc.).
“Kluby z Serie A zamknęły sezon 2022/23 z rekordowo wysokim poziomem przychodów, wynoszącym 2,9 mld euro. Oznacza to zmianę o 22 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu.
Wyzsze w porównaniu z poprzednim okresem rozgrywek były także przychody z dnia meczowego (434 mln euro, +88 proc. w porównaniu z sezonem 2021/ 2022), wpływy z transmisji (1,5 mld euro, + 15 proc.) i z kontraktów reklamowych (0,9 mld euro, + 14 proc.)” – przekazano w raporcie.
Dodano, że pomimo niewielkiego, trzyprocentowego spadku przychodów z transmisji do poziomu 0,7 mld euro oraz nieznacznego wzrostu wpływów z dnia meczowego oraz z tytułu kontraktów reklamowych, łączne przychody klubów Ligue 1 zwiększyły się o 17 proc., osiągając poziom 2,4 mld euro.
Eksperci przyjrzeli się także przychodom w kobiecym futbolu. Wpływy angielskich drużyn tworzących Piłkarską Superligę Kobiet (WSL) w sezonie 2022/2023 wyniosły 48 mln funtów – o 50 proc. więcej w porównaniu z poprzednio analizowanym okresem rozgrywek.
Autorzy raportu podkreślili, że w najbliższej przyszłości zakłada się dalsze przyrosty w tym obszarze, do poziomu 52 mln funtów w sezonie 2023/2024 oraz 68 mln funtów w latach 2024 – 2025.
W opinii autorów publikacji przełomowy rezultat finansowy WSL jest efektem działań mających na celu zwiększenie zainteresowania kobiecym futbolem. „W sezonie 2022/23 kluby WSL miały jasno wyznaczony cel – przyciągnąć rzesze wiernych fanów, zachęcić ich do regularnego oglądania rozgrywek oraz nawiązać intratną współpracę reklamową. Sukcesy tych działań widać w postaci wyraźnego wzrostu przychodów. Warto jednak podkreślić, że jest to dopiero początek możliwości, jakie stoją przed żeńskim futbolem” – zaznacza cytowana w raporcie Jenny Haskel, Knowledge and Insight Lead ze Sports Business Group w Deloitte.
Do przeliczenia wartości podanych w euro oraz funcie brytyjskim zastosowano średni kurs wymiany z roku zakończonego 30 czerwca 2023 r. (1 GBP = 1,15 EUR).
(PAP) agg/ malk/ Źródło: PAP