Wyjątkowego odkrycia dokonano w jaskini Simanya, która położona jest w gminie Sant Llorenç Savall. Jest ona częścią systemu jaskiń znanych jako Complex de les Simanyes. Co ciekawe, miejsce to było przedmiotem badań już XVIII wieku. Odkryto wyjątkową paleolityczną sztukę naskalną. Wcześniejsze badania ujawniły, że w jaskini istniały ciągłe i nieregularne okresy zamieszkiwania jej przez ludzi, datowane od paleolitu do średniowiecza.
W trakcie ostatnich analiz naukowcy podkreślają, że znaleziska są jednymi z pierwszych przykładów w regionie i w Europie. Twierdzą, że: – Udokumentowany zabieg graficzny (ryciny i malarstwo) wykazuje cechy tematyczne i formalne porównywalne ze sztuką paleolityczną występującą w całej Hiszpanii i Francji. Dalsze analizy technik, którymi ryciny były wykonywane i zakres ich tematów (co przedstawiały) odpowiadają – jest to kultura funkcjonująca w górnym paleolicie i mezolicie w Europie Zachodniej, konkretniej w okresie 18-11 tys. lat temu.
Przedstawiciele tej kultury tworzyli wyrafinowane narzędzia z krzemienia, kości i rogów. Są również autorami najbardziej znanych pradawnych malowideł na naszym kontynencie. Warto zwrócić uwagę, że również, między innymi, w Jaskini Maszyckiej w Ojcowskim Parku Narodowym. Z kolei koło Krakowa odnaleziono liczne pracownie datowane na ten okres, w których obrabiano krzemienie.
Nowoodkryte malowidła to prawdziwy prehistoryczny kod. Badania nowoodkrytych naskalnych malowideł pozwoliły na zidentyfikowanie trzech różnych grup rysunków. Malunki znajdujące się w pierwszej grupie przedstawiają dwie równoległe linie namalowane, druga grupa to malowidła przedstawiające nieciągłe linie, zaś trzecia to zbiory równoległych linii zakończonych półkółami. Zastanawiające jest to, że część malunków znajduje się na wysokości aż 2,5 m.
Niestety naukowcy nie mają wyjaśnienia, co może znaczyć ten fakt. Jednakże rysunki wpisują się w schemat dokumentowany w innych częściach północnej Hiszpanii i południowej Francji. – Pomimo dużej liczby stanowisk datowanych na koniec górnego paleolitu, dowodów na zachowania symboliczne (zwłaszcza sztuki naskalnej) jest naprawdę niewiele. Umożliwia powiązanie tradycji kulturowych, mobilności i interakcji różnych grup ludzkich na przestrzeni tysięcy lat — mówi naukowczyni Míriam Salas-Altès.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym.