Prezydent Andrzej Duda 16 sierpnia odmówił podpisania ustawy likwidującej Państwową Komisję do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022 i odesłał ją ponownie do Sejmu. Komisja została powołana za rządów Zjednoczonej Prawicy.
Z kolei 2 sierpnia prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ponieważ zarzuca jej kilka niezgodności.
Szymon Hołownia o decyzjach Andrzeja Dudy ws. KRS i komisji ds. badania wpływów rosyjskich. „Odgrywa rolę głównego hamulcowego” Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej zorganizowanej 19 sierpnia w Sejmie skomentował ostatnie decyzje prezydenta Andrzeja Dudy.
„To przykre, że pan prezydent konsekwentnie pod koniec swojej kadencji odgrywa rolę głównego hamulcowego zmian w Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Szymon Hołownia w kontekście zawetowania przez prezydenta ustaw o komisji ds. badania rosyjskich wpływów oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa.”
„Nie wiem, jak można odwlekać i nic nie robić z tematem Krajowej Rady Sądownictwa w sytuacji, w której w niektórych sądach nie ma już komu orzekać ze względu na wątpliwości dotyczące statusu sędziów, którzy w tych sądach zasiadają – dodał.”
„My nadal będziemy robić swoje – zapowiedział Hołownia i przekazał, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu we wrześniu, posłowie będą rozpatrywać poprawki Senatu do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jak dodał, zostaną one przekazane prezydentowi tak szybko, jak się da.”
„Mamy nadzieję, bo nie tracimy nadziei, że tym razem uda się go przekonać, że ten bałagan, który został zrobiony, on niszczy Polskę, a nie służy Polsce i on doprowadza wszystkich nas, nie tylko posłów czy polityków na skraj prawnej przepaści. To trzeba jak najszybciej przerwać – dodał lider Polski 2050.”
Andrzej Duda zdecydował ws. ustawy likwidującej Państwową Komisję do spraw badania rosyjskich wpływów i KRS.
Przypomnijmy, zdaniem prezydenta skala wpływu rosyjskiego na funkcjonowanie państwa polskiego nie jest jasna, a działania i retoryka Rosji po inwazji na Ukrainę wskazują na to, że Polska jest celem działań hybrydowych w celu destabilizacji wewnętrznej. Jego zdaniem, działalność komisji była zatem w pełni zasadna.
Prezydent Andrzej Duda wskazuje też, że powołana zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 21 maja 2024 Komisja do spraw zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Polski w latach 2004-2024, zgodnie z Konstytucją nie stanowi prawa powszechnie obowiązującego, gdyż jest aktem normatywnym o charakterze wewnętrznym.
W związku z tym gremium to jest podporządkowane Radzie Ministrów. Zwrócił też uwagę, że członkami komisji są osoby z jednej strony sporu politycznego.
Duda skierował również do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ponieważ zarzuca jej szereg niezgodności. Uznał, że „przepisy ustawy budzą wątpliwości co do naruszenia konstytucyjnie chronionych wartości”.
Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości zauważyło, że nowe przepisy przywracają sposób wyboru członków-sędziów KRS w zgodzie z Konstytucją. Usuwają też negatywne konsekwencje ich zdaniem wadliwego rozwiązania, obowiązującego od 2018 roku.
Zgodnie z zawartymi w ustawie przepisami 15 sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybieranych w tajnych i bezpośrednich wyborach przez wszystkich sędziów w Polsce.