
„`html
Wojna z Izraelem, którą Hamas rozpoczął 7 października 2023 roku, przyczyniła się do ogromnych strat dla Palestyńczyków zamieszkujących Strefę Gazy. Niektóre oficjalne dane palestyńskie sugerują, że liczba zabitych wynosi blisko 62 tys., ale są to liczby często kwestionowane. Niemniej jednak, faktem jest, że miasta w Strefie Gazy zostały zniszczone niemal całkowicie. Bank Światowy oszacował wartość samych zniszczeń infrastrukturalnych na 18,5 miliarda dolarów. Turecki prezydent Recep Erdogan twierdzi, że odbudowa może kosztować nawet 100 miliardów dolarów.
Ekonomiczne skutki wojny
Według Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Produkt Krajowy Brutto (PKB) Strefy Gazy spadł o 86 procent w porównaniu z rokiem wcześniejszym na koniec pierwszego kwartału 2024 roku. Dla porównania, PKB Ukrainy spadło o 28,8 procent, a gospodarki Japonii i Niemiec skurczyły się odpowiednio o 52 proc. i 64 proc. w czasie drugiej wojny światowej. UNCTAD prognozuje, że jeśli Strefa Gazy wróci do przedwojennego wzrostu gospodarczego, osiągnięcie poziomu PKB z 2022 roku zajmie jej 350 lat.
Propozycja Donalda Trumpa
W tym kontekście propozycja Donalda Trumpa, aby USA przejęły kontrolę nad Strefą Gazy, budzi wiele kontrowersji. Plan, który przewiduje przesiedlenie Palestyńczyków i przekształcenie tego obszaru w turystyczną atrakcję, zyskał szeroką krytykę. Sekretarz stanu Marco Rubio dowiedział się o propozycji z mediów, co pokazuje brak konsultacji w tej sprawie. Izraelski premier, Beniamin Netanjahu, również mógł być zaskoczony tym pomysłem.
Niewypały i zagrożenia
Strefa Gazy jest mocno zniszczona – liczba niewypałów i zagrożenie budynków przed zawaleniem stanowi poważne niebezpieczeństwo dla jej mieszkańców. Steve Witkoff, miliarder z branży deweloperskiej i specjalny wysłannik Trumpa na Bliski Wschód, ocenił, że odbudowa może potrwać nawet 15 lat, podczas gdy administracja Joe Bidena mówiła o pięciu latach.
Zastrzeżenia bliskowschodnich krajów
Amerykański plan zakładający przesiedlenie Palestyńczyków spotkał się z oporem zarówno z ich strony, jak i ze strony krajów sąsiadujących. Propozycje przeprowadzki do takich miejsc jak Maroko czy Puntland wywołały zdziwienie. Władze izraelskie utrzymują, że ewentualne przesiedlenie musiałyby być dobrowolne, a sąsiednie kraje są niechętne do przyjmowania nowych uchodźców.
Odnowa pod kontrolą Egiptu?
Alternatywną propozycję odbudowy Strefy Gazy zgłasza Egipt, który chciałby, aby Palestyńczycy przeżyli ten proces na miejscu. Szczegóły projektu i jego finansowanie nie są jednak znane, a zainteresowanie państw bogatych finansowaniem odbudowy jest ograniczone ze względu na ryzyko przyszłych zniszczeń.
Równocześnie, dyskusje trwają wokół tego, jaką rolę powinna odegrać społeczność międzynarodowa, aby zapewnić przyszłość regionowi i jego mieszkańcom. Wiele z tych pomysłów spotyka się z krytyką, ze względu na ich brak realności oraz możliwość pogorszenia już napiętej sytuacji politycznej.
„`