
„`html
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej a neutralność węglowa
Celem polityki klimatycznej Unii Europejskiej jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku, a zmniejszenie emisji CO2 odgrywa w tym kluczową rolę. Jednym z narzędzi do realizacji tego celu jest wprowadzenie nowego podatku w krajach wspólnoty, który ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Podatek ETS2: Co to jest i dlaczego jest wprowadzany?
Podatek ETS2 to opłata od emisji CO2, której zadaniem jest nie tylko generowanie dodatkowych wpływów, ale przede wszystkim zniechęcenie do korzystania z paliw kopalnych. Inicjatywa ta ma zachęcić do przejścia na ekologiczne alternatywy, takie jak pompy ciepła, biomasa czy inne źródła odnawialne.
Wpływ nowego podatku na gospodarstwa domowe
Eksperci szacują, że w przyszłości rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent, szczególnie w gospodarstwach wykorzystujących paliwa kopalne, takie jak gaz ziemny, węgiel czy olej opałowy. Podatek od gazu ziemnego budzi duże kontrowersje, zwłaszcza że jeszcze kilka lat temu był on postrzegany jako bardziej ekologiczna alternatywa dla węgla, a jego montaż był nawet wspierany przez fundusze unijne.
Zasady i prognozy związane z nowym podatkiem
Od 2027 roku w nowych budynkach nie będzie już można instalować pieców gazowych, węglowych ani olejowych. Osoby posiadające te urządzenia będą zobowiązane do płacenia podatku, a opłata będzie doliczana do rachunku. Początkowa stawka podatku to 45 euro za tonę CO2, co oznacza wzrost kosztów dla gospodarstw domowych.
W przypadku statystycznego gospodarstwa domowego ogrzewającego dom gazem, średnio 6 ton CO2 jest emitowane rocznie. To może oznaczać wzrost o łączną kwotę od 1200 do 1600 zł rocznie na początku wdrożenia systemu.
Analiza wpływu nowego podatku i możliwe alternatywy
Raport „Analiza wpływu ETS2 na koszty życia” przewiduje, że cena gazu ziemnego jako paliwa opałowego może wzrosnąć nawet 17,3-krotnie od 2027 do 2055 roku. To prowadzi do wzrostu rachunków za ogrzewanie i koszty gotowania.
- Dodatkowe koszty ogrzania domu o powierzchni 100 m²
- Dodatkowe koszty podgrzewania wody
- Dodatkowe koszty gotowania posiłków na gazie
Warto rozważyć wymianę pieca gazowego lub węglowego na ekologiczny kocioł. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” oraz skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, by zrekompensować wydatki.
„`