
„`html
W jednej z ostatnich spraw dotyczących emerytur czerwcowych, senior twierdzi, że ZUS stosuje mniej korzystną dla emerytów interpretację przepisów. Według niego instytucja podczas wyrównywania świadczeń bierze pod uwagę waloryzację roczną zamiast kwartalnej, która byłaby dla wielu osób korzystniejsza finansowo.
Skarga seniora i wyjaśnienia urzędów
Emeryt zdecydował się zgłosić swoje wątpliwości prokuraturze okręgowej, sygnalizując możliwość nieprawidłowości przy zmianach ustawy emerytalnej. Wnioskował on o zbadanie tej sprawy, twierdząc, że doszło do niewłaściwego stosowania przepisów, które mogło skutkować niekorzystną interpretacją dla wielu emerytów.
Według relacji, ZUS miał świadomie przyjmować inną interpretację zapisu „z uwzględnieniem”, niż w innych przypadkach waloryzacji podstawy wyliczania emerytur. Sytuacja ta wzbudziła kontrowersje, zwłaszcza że po stronie poszkodowanych emerytów kilkakrotnie stawały już sądy.
Skutki dla emerytów przechodzących na świadczenia w czerwcu
Problem dotyczy niemal 100 tysięcy osób, które zdecydowały się na przejście na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019. Według wyliczeń ich świadczenia były niższe nawet o 200–400 zł miesięcznie w porównaniu do osób, które przeszły na emeryturę w innym okresie, na przykład w maju.
- Błąd w algorytmie ZUS pomijał kwartalną waloryzację, stosując mniej korzystne zasady.
- Emerytury czerwcowe przez lata były przez to zaniżone.
- Dotknięte są osoby urodzone po roku 1949.
Stanowisko resortu rodziny i ZUS
Po otrzymaniu skargi resort rodziny zwrócił się do ZUS z prośbą o wyjaśnienia. Obecnie urzędnicy potwierdzają, że problem faktycznie istnieje, jednocześnie podkreślając konieczność uwzględnienia także emerytów rozliczanych według wcześniejszych zasad, czyli urodzonych przed 1949 rokiem.
- ZUS zaznacza, że problem dotyczy emerytur wypłacanych w latach 2009–2019.
- Wyjaśnienia urzędników trwały przez dłuższy czas, a sprawa była wielokrotnie analizowana.
Planowane zmiany i nowe przepisy
Według zapowiedzi, obecnie procedowany jest projekt ustawy, przewidujący automatyczne przeliczenie emerytur dla osób uznawanych za poszkodowane.
Co się zmieni?
Projektowane zmiany mają objąć zarówno tzw. emerytury czerwcowe, jak i renty rodzinne wyliczane na ich podstawie. Zakłada się, że od 1 stycznia 2026 r. zainteresowani zaczną otrzymywać wyższe świadczenia, kończąc tym samym wieloletnią walkę o sprawiedliwe wyliczenie emerytur.
„`