Ellison będzie musiała również zwrócić 11 mld USD zdefraudowanych w czasie działalności giełdy FTX. Wyrok w jej sprawie wydał Lewis Kaplan, czyli ten sam sędzia, który wcześniej skazał Sama Bankman-Frieda na 25 lat więzienia. To, że wyrok przeciwko Ellison był stosunkowo łagodny było skutkiem tego, że poszła ona na ugodę z prokuraturą w ramach której przyznała się do zarzutów prania brudnych pieniędzy i tzw. oszustwa komunikacyjnego. Złożyła też obszerne zeznania obciążające jej byłego chłopaka. – Przez 30 lat widziałem wiele osób współpracujących ze śledczymi. Żadna z nich nie robiła tego tak jak pani Ellison – stwierdził sędzia Kaplan.
Caroline Ellison była głównym świadkiem w sprawie przeciwko byłemu cudownemu dziecku kryptowalut, Samowi Bankman-Friedowi (SBF), założycielowi giełdy FTX, oskarżonemu o oszustwo. Ellison podczas procesu drobiazgowo analizowała dokumenty FTX i Alamedy, wyjaśniając mechanizmy przekrętu. Opowiedziała m.in. o tym jak przygotowała siedem różnych wersji dokumentów przedstawiających bilans swojego funduszu, które miała pokazywać pożyczkodawcom zależnie od sytuacji. Stwierdziła, że Alameda miała „faktycznie ograniczoną linię kredytową” w FTX, którą zasilano pieniędzmi klientów tej giełdy. Według niej, FTX tuż przed swoim upadkiem była winna klientom 12 mld dolarów, ale tylko 4 mld znajdowały się wówczas na ich kontach w tej giełdzie.
W maju skazany na 90 miesięcy więzienia został Ryan Salame, były dyrektor filii FTX na Bahamach. On również poszedł na współpracę ze śledczymi. Ugody z prokuraturą zawarli także Gary Wang i Nishad Singh, dyrektorzy w FTX będący bliskimi współpracownikami Bankman-Frieda (przeciwko któremu zeznawali). Wyroki w ich sprawach jeszcze jednak nie zapadły. W sprawie Singha ma on zostać ogłoszony 30 października, a w sprawie Wanga 20 listopada. Najprawdopodobniej oni również zostaną skazani na kilka lat więzienia.
Jaką rolę odegrała Caroline Ellison w aferze giełdy FTX?
Caroline Ellisona kierowała funduszem Alameda Research, który był blisko powiązany z giełdą kryptowalutową FTX. Za jego pomocą m.in. transferowano pieniądze klientów tej giełdy, które przechodziły później przez plątaninę spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych. Ellison bardzo szczegółowo znała mechanizm tego przestępstwa. Do Alameda Research miało trafić 8 mld USD pochodzących od klientów z FTX, które zostały wykorzystane do działalności tradingowej na rynku kryptowalut.
Giełda kryptowalutowa FTX, która spektakularnie zbankrutowała w listopadzie 2022 r., ogłosiła, że całkowicie spłaci wszystkich swoich wierzycieli, a także będzie mogła wypłacić im odsetki od tego kapitału. Giełda FTX była uznawana za trzecią pod względem wielkości giełdę kryptowalutową na świecie. Wyceniano ją nawet na 32 mld USD. Upadła ona w listopadzie 2022 r. – Sprawa FTX była prawdopodobnie największym przestępstwem finansowym w historii USA. Dlatego nie mogę się zgodzić na przyznawanie oskarżonym „karty uniknięcia więzienia” – powiedział sędzia Kaplan.