Znaleziska archeologiczne w obwodzie wschodniokazachstańskim, niedaleko wsi Arshaty, odkryte niedawno przyprawiły naukowców o prawdziwe zaskoczenie. Według wstępnych ustaleń, grobowce pochodzą z pierwszej połowy I tysiąclecia naszej ery i należały do członków unii plemiennej Xianbei.
Wyjątkowe groby skonstruowane są z kamiennych „ogrodzeń” o szerokości od pół metra do jednego metra, z jamami grobowymi umieszczonymi wewnątrz. Większość z tych grobów jest zorientowana w kierunku równoleżnikowym, a jamy mają około jednego metra głębokości. Interesujące jest to, że większość grobów należała do osób dorosłych, jednak w dwóch przypadkach odnaleziono szczątki dzieci.
Badacze nie mają na razie wyjaśnienia dla tego nietypowego elementu pogrzebowego i sugerują, że może to być związane z nieznanym dotąd obrządkiem. Odkryto także w grobach, oprócz kości, liczne fragmenty ceramiki, muszle oraz inne artefakty, które obecnie są poddawane szczegółowym analizom.
Lud, który zmienił historię Azji
Według dostępnych informacji, odkryte grobowce należą do odłamu Donghu, czyli tzw. Wschodnich Barbarzyńców. Lud ten opierał swoją gospodarkę głównie na hodowli zwierząt i bydła, z niewielką domieszką produkcji rolniczej. Xianbei zamieszkiwali obszary wschodniego Kazachstanu, a także część Chin, gdzie później założyli kilka państw.
Szczyt potęgi ludy Xianbei osiągnęły pod koniec III wieku p.n.e. i przez wiele lat prowadziły najazdy na północne Chiny. Archeolodzy sugerują, że ludy Xianbei składały się głównie z pramongolskich grup etnicznych, a w mniejszym stopniu z ludów tureckich. Xianbei byli pionierami w budowaniu imperiów, co w dalszych wiekach przyczyniło się do wzrostu podziałów klasowych, analfabetyzmu społeczeństwa oraz regresu kultury i sztuki.
Wpływ ludy Xianbei na rozwój regionu
Według Instytutu Archeologii Margulan, wpływ ludy Xianbei miał ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i polityki w obszarze Azji. Ich działania przyczyniły się do kształtowania tradycji wojskowych, struktur społecznych i gospodarczych w regionie, a nawet do powstania nowych formacji państwowych. Ich dziedzictwo kulturowe jest do dzisiaj obecne w różnych aspektach życia społecznego.