Dlaczego to jest ważne? Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk podkreślili znaczenie sojuszy międzynarodowych oraz modernizacji polskiej armii. Polska przeznacza na obronność aż 4 proc. PKB, co jest najwyższym odsetkiem w NATO. Rząd planuje dalsze inwestycje w nowoczesny sprzęt i szkolenie żołnierzy.
Czy polska armia jest gotowa do obrony? „Czy uważa Pani/Pan, że polska armia jest dobrze przygotowana do obrony kraju przed ewentualną agresją na polskie terytorium?” — takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl. „Nie” odpowiedziało aż 55,4 proc., „tak” — 22,5 proc., a „nie mam zdania” — 22,1 proc.
Jakie są plany modernizacji polskiej armii? Polska dąży do stworzenia armii liczącej około 300 tys. żołnierzy, wyposażonej w nowoczesny sprzęt wojskowy. W ostatnich latach nasz kraj nabył m.in. amerykańskie czołgi Abrams, koreańskie czołgi K2 i haubice K9. Zakontraktowano również dostawy śmigłowców Apache, wyrzutni rakiet HIMARS oraz myśliwców F-35 piątej generacji.
Co powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz? Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił: „Duży nacisk kładziemy na szkolenie żołnierzy oraz ich indywidualne wyposażenie. Planujemy również przeznaczyć 10 mld zł na realizację projektu Tarcza Wschód, mającego na celu wzmocnienie wschodniej granicy Polski, która jest jednocześnie wschodnią granicą NATO.”
Czytaj również: Mentzen o wydatkach na wojsko i procedurze nadmiernego deficytu MON zaprzecza informacjom o cięciach. „Chcemy wiedzieć, na czyje zlecenie działali autorzy” Spotkanie liderów koalicji w willi premiera. Dwa dominujące tematy