
„`html
Iga Świątek pojawiła się w Londynie w sobotę wieczorem, o godzinie 21:00. Obecnie mieszka w niewielkiej odległości od kortów, co znacznie ułatwia jej logistykę podczas turnieju – wspominała podczas swojej pierwszej konferencji prasowej przed Wimbledonem.
Lokalizacja kortów i otoczenie
Kompleks tenisowy All England Lawn Tennis and Croquet Club znajduje się w południowo-zachodniej części Londynu, w dzielnicy London Borough of Merton, przy ulicy Church Road. To jedna z najbardziej prestiżowych części miasta, otoczona klasyczną brytyjską architekturą, a także okazałymi rezydencjami. Większość tych domów położona jest na uboczu, często mają rozległe ogrody, dzięki czemu przez chwilę można zapomnieć, że przebywa się niemal w centrum dziewięciomilionowej metropolii.
W tej okolicy nie znajdziemy dużych i luksusowych hoteli. Drogi prowadzące do kortów są wąskie i w trakcie turnieju często zakorkowane. Z tego powodu wielu czołowych tenisistów wybiera na czas trwania Wimbledonu prywatne domy lub wille znajdujące się w najbliższej okolicy kortów. Taką decyzję podjęła w tym roku również Iga Świątek, ale nie jest w tym odosobniona.
Codzienność wokół Wimbledonu
Spacerując w niedzielę na konferencję prasową Igi Świątek, można spotkać inne znane zawodniczki, takie jak Belinda Bencic, która szła na trening ze swoim mężem i dzieckiem, akredytacją przewieszoną przez ramię i sportową torbą na plecach. Takie sytuacje nie należy do rzadkości w okresie trwania turnieju w Londynie.
Dlaczego zawodnicy wybierają domy w pobliżu kortów?
Na wybór lokalizacji domów wpływa kilka czynników, między innymi:
- Mieszkając w pobliżu, zawodnicy mają zaledwie kilka minut spacerem lub jazdy samochodem na korty, co minimalizuje stres i pozwala lepiej się zregenerować między meczami.
- W hotelach w okresie turnieju panuje znaczny tłok, jest wielu kibiców i dziennikarzy, natomiast prywatny dom gwarantuje większą prywatność.
- Domy zapewniają bardziej kameralną atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi i skupieniu przed meczami.
- Umożliwiają łatwiejszą organizację pobytu z rodziną lub całym sztabem trenerskim.
- Nie bez znaczenia jest również wieloletnia tradycja – znani gracze, tacy jak Novak Djoković, Roger Federer czy Serena Williams, regularnie wynajmowali te same domy podczas kolejnych edycji, traktując je niemal jak „szczęśliwe miejsce”.
Zalety i niedogodności wynajęcia domu podczas Wimbledonu
Mimo licznych zalet, zdarzają się też drobne niedogodności. Jak zauważyła Iga Świątek, wiele brytyjskich domów nie jest wyposażonych w klimatyzację, co podczas fali upałów może być odczuwalne. Brytyjska architektura nie jest dostosowana do wysokich temperatur, co bywa zaskakujące w przypadku rekordowych upałów.
Ile kosztuje wynajęcie domu podczas turnieju?
Koszty najmu podczas Wimbledonu prezentują się następująco:
- Mały dom (2–3 sypialnie): od 10 do 15 tysięcy funtów za dwa tygodnie.
- Średniej wielkości dom (4–5 sypialni): koszt może wzrosnąć do nawet 25 tysięcy funtów.
- Luksusowa willa w pobliżu kortów: wydatek rzędu 50–60 tysięcy funtów za dwa tygodnie.
- Rezydencje z basenem i własnym kortem, przeznaczone dla najlepszych: ceny mogą przekroczyć nawet 100 tysięcy funtów za dwa tygodnie.
Choć ceny mogą wydawać się bardzo wysokie, dla czołowych zawodników stanowią jedynie część wydatków podczas turnieju. W 2025 roku pula nagród osiągnęła ponad 53 miliony funtów, a zwycięzcy w singlu mogą liczyć na nagrodę w wysokości trzech milionów funtów, więc wielu zawodników traktuje te koszty jako niezbędną inwestycję w komfort i spokój podczas walki o najwyższą stawkę.
„`