Fale upałów w Europie przyczyniają się do rozprzestrzeniania pożarów w szczycie sezonu turystycznego. Strażacy, żołnierze i wolontariusze walczą z ogniem w Grecji, Hiszpanii i Chorwacji.
Kraje bałkańskie walczyły w środę z pożarami podsycanymi przez wysokie temperatury, wiatr i wielotygodniową suszę. Strażacy w Chorwacji przyznali, że był to dla nich najtrudniejszy dzień w tym sezonie. Bułgaria, Macedonia Płn. i Albania poprosiły o pomoc z zewnątrz. Macedonia Południowa nie wykluczyła zwrotu się o pomoc do NATO w przypadku pogorszenia się sytuacji.
W Chorwacji w ciągu doby wybuchło ponad sto pożarów. W akcjach gaśniczych uczestniczyło ponad tysiąc strażaków i 20 samolotów gaśniczych.
Ewakuacja kurortu Podgora nad Adriatykiem. W środę w nocy rozpoczęto ewakuację mieszkańców położonej nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku Podgory broniącej się od wtorku przed pożarem – poinformowała agencja Hina.
Chorwacka telewizja RTL powiadomiła, że dotąd ewakuowano około 150 mieszkańców położonej na Makarskiej Riwiery miejscowości, którzy trafili do pobliskiej szkoły podstawowej. Dym jest tak gęsty i wszechobecny, że niemożliwe jest dostrzeżenie domów i innych zabudowań Podgory.
Goran Buszelić, dowódca lokalnej straży pożarnej, oświadczył, że „sytuacja na miejscu jest trudna, bo brakuje strażaków i cystern z wodą”. „Udało nam się opanować pożar w Tuczepi, ale teraz w Podgorze jest naprawdę strasznie. Ogień dociera ze wszystkich stron. Pożar wybuchł we wtorek wieczorem w parku przyrody. Przez całą noc będziemy walczyć o każdą osobę i przedmiot, ale brakuje nam ludzi i zasobów” – powiedział Buszelić.
Na miejscu pracuje 250 strażaków i 50 wozów strażackich, którym w ciągu dnia pomagały samoloty gaśnicze, dodał. Akcje gaszenia pożaru – oraz innych, które wybuchły wcześniej w tym tygodniu w okolicy – utrudniają wiatry i duża powierzchnia, którą objęły.
„Obecnie skupiamy się na obronie budynków, szczególnie w rejonie Podgory” – powiedział Hinie jeden ze strażaków. Do walki z ogniem w południowej Dalmacji skierowano oddziały strażaków m.in. z okolic stołecznego Zagrzebia.
-
Najpoważniejszy incydent nocą z wtorku na środę zarejestrowano w okolicach miasta Tuczepi na południu, gdzie ranny został strażak. Walkę z ogniem utrudniał silny wiatr.
-
W środę policja poinformowała o zatrzymaniu 65-latka podejrzanego o przypadkowe wzniecenie pożaru podczas prac przy pasiekach.
-
Wielu mieszkańców ma za sobą nieprzespaną noc, niektórzy opuścili swoje domy – podał nadawca HRT. Były przerwy w dostawach energii, ludzie słyszeli też kilka eksplozji, najprawdopodobniej wybuchły butle z gazem. Z ogniem walczyono także w okolicy Szybenika.
Szalejące w tym tygodniu pożary w Macedonii Płn. zniszczyły domy, wywołały ewakuacje i poskutkowały śmiercią starszej osoby w wiosce oddalonej o 60 km od stołecznego Skopje. W kraju zarejestrowano 66 pożarów. Jeden z pożarów w Macedonii Północnej, która we wtorek poprosiła o pomoc UE, przedarł się do sąsiedniej Grecji. Strażacy robili wszystko, by powstrzymać płomienie przed dotarciem do lasu na greckim brzegu jeziora Dojran.
W Grecji w środę strażacy walczą już z drugim w tym tygodniu pożarem na wyspie Eubea. Operację utrudnia silny wiatr. W związku z pożarem zarządzono ewakuację kilku miejscowości, a dym znad wyspy zasnuł niebo nad grecką stolicą.
Niebezpieczne pożary szaleją także w południowej części Bułgarii, przy granicach z Grecją i Macedonią Północną. W Albanii setki strażaków, żołnierzy i wolontariuszy ugasiło duży pożar w miejscowości Shengjin. W pożarze spłonął dach domu i dwa bary na plaży. Goście miasteczka uciekali w panice.
Z dwoma pożarami walczą także setki strażaków na wschodzie Hiszpanii. W ramach środków ostrożności w Benasau w regionie Walencja ewakuowano setki mieszkańców. W prowincji Cuenca ogień strawił 1,5 tys. hektarów ziemi. W kraju trwa trzecia w ostatnich dwóch tygodniach fala upałów.
Dwie osoby zginęły w Hiszpanii w pożarach trawiących ten kraj podczas fali blisko 40-stopniowych upałów, podały w środę władze tego kraju, informując także o sześciu rannych wskutek szalejącego żywiołu, niszczącego lasy i łąki. Jedną osobą ucierpiała także w sąsiedniej Portugalii. Zabici przez ogień to blisko 80-letni rolnik ze wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu oraz ponad 40-letni mieszkaniec Wysp Kanaryjskich, gdzie lokalne służby potwierdziły także ujęcie groźnego podpalacza, odpowiedzialnego za co najmniej 15 przypadków podłożenia ognia.
-
Pożar, w którym zginął rolnik, trawi lasy i nieużytki rolne w prowincji Palencia, na zachodzie kraju. W jego efekcie rannych zostało także trzech pracowników jednego z zakładów stolarskich.
-
Wsród rannych w środowych pożarach są także dwaj mieszkańcy wspólnoty autonomicznej Kastylii-La Manchy oraz jeden na Wyspach Kanaryjskich.
-
W sumie w środę na Półwyspie Iberyjskim strażacy walczą z ponad 40 pożarami lasów i nieużytków rolnych, z których największy, w gminie Valverdejo, strawił już około 2 tys. hektarów łąk i drzewostanów.
Według ekspertów zmiana klimatu skutkuje dużymi zmianami pogody, coraz bardziej nieprzewidywalnymi burzami i falami upałów, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania pożarów.