To ogromna rakieta, którą szykuje SpaceX od lat. Za nami misje testowe, z których każdy kolejny był coraz bardziej udany.
Kiedy odbędzie się piąty start? Rąbka tajemnicy na ten temat uchylił założyciel firmy, czyli Elon Musk.
Kiedy 5. lot rakiety Starship? SpaceX początkowo planowało przeprowadzić piąty lot orbitalny rakiety jeszcze w tym miesiącu. Elon Musk przekazał jednak niedawno, że Starship w lipcu nie poleci. Obecnie firma przygotowuje się do misji.
Dokładnego terminu na razie nie ma, ale przygotowania do misji już trwają. Firma przetransportowała na stanowisko startowe pierwszy stopień rakiety, czyli ogromny człon Super Heavy. Później na jego szczycie zostanie osadzony drugi element, czyli statek.
SpaceX przeprowadzi w międzyczasie różne testy, w tym statyczne, które będą polegały na uruchomieniu silników Raptor. Cała konstrukcja ma ich ponad 30. SpaceX chce odzyskać stopień Super Heavy. Piąty lot Starshipa będzie bardzo spektakularny.
Wiemy, że firma planuje wykorzystać 70-metrowy Super Heavy. SpaceX niedawno udostępniło na własnym kanale w platformie X animację, gdzie zaprezentowano, jak ma wyglądać przebieg misji. Zapowiada się naprawdę imponujące widowisko.
Super Heavy po separacji ze statkiem, co nastąpi po kilku minutach od startu, skieruje się ponownie do Boca Chica, gdzie znajduje się Starbase. Następnie stopień wykona manewry, które będą miały na celu zbliżenie go do stanowiska startowego. Potem i w ten sposób element zostanie odzyskany.
Tak to ma wyglądać w teorii, ale czy uda się tego dokonać w praktyce? Jest to bardzo możliwe, bo już w trakcie czwartego lotu Super Heavy udało się dosyć precyzyjnie nakierować na miejsce w oceanie. Wtedy rakieta wpadła do wody.
Wiemy, że w przyszłym roku SpaceX będzie próbowało również odzyskać sam statek. Będzie to bardziej złożony manewr, bo ten element powróci z orbity okołoziemskiej, gdzie nabierze dużej prędkości i trzeba go będzie odpowiednio wyhamować. To bardzo ważne etapy testów, które mają zapewnić możliwość odzyskiwania obu stopni. Następnie będzie je można wykorzystywać w kolejnych misjach, co znacząco zredukuje koszty.