„PSL będzie zawsze broniło bohaterów narodowych i dbało o prawdę historyczną!” — podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz w sobotnim wpisie. PSL przedstawiło specjalną uchwałę w sprawie Muzeum II Wojny Światowej. W sobotę w sprawie wypowiedział się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL w specjalnej uchwale „w trosce o zachowanie pamięci o bohaterach narodowych w kontekście bulwersujących zmian w głównej wystawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Ludowcy wyrazili w nim „głęboki szacunek i hołd dla pamięci rodziny Ulmów, których solidarność i ofiarna pomoc Żydom podczas II wojny światowej stanowią wzór heroizmu i odwagi”, a także „oddali hołd Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu za jego niezłomną postawę, odwagę oraz nieoceniony wkład w walkę o wolność i godność narodową Polski w najtrudniejszych czasach”. PSL ponadto postanowiło „upamiętnić św. o. Maksymiliana Marię Kolbego, który dobrowolnie oddał życie za innego więźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, stając się symbolem bezgranicznej miłości i ofiary”.
PSL apeluje o zachowanie autentyczności i godności historii
Dalej komitet wezwał klub parlamentarny PSL oraz przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej z ramienia PSL „o aktywne wsparcie działań upamiętniających wymienionych bohaterów narodowych oraz o współpracę w utrzymaniu autentyczności i godności przedstawianych wydarzeń historycznych”. Władysław Kosiniak-Kamysz ostro wyraził niezadowolenie z dokonanych zmian. Wcześniej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skrytykował w ostrych słowach zmiany na wystawie związane z usunięciem z niej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, ojca Maksymiliana Kolbego oraz rodziny Ulmów w mediach społecznościowych. „Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku musi być przykładem tego, co nas łączy, nie dzieli. Usuwanie z niej tych, którzy dawali świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny jest niedopuszczalne. Fragmenty ekspozycji dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, ojca Maksymiliana Kolbego oraz rodziny Ulmów powinny zostać natychmiast przywrócone” — napisał w mediach społecznościowych.
Decyzje nowego dyrektora muzeum budzą kontrowersje
Zmiany w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wywołały poważny konflikt i podzieliły polityków różnych opcji. Z wystawy zniknęła część ekspozycji dotycząca Witolda Pileckiego, ojca Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów. Oświadczenie dotyczące zmian w placówce wydali przedstawiciele muzeum. Decyzję ostro skrytykowała opozycja, prezydent Andrzej Duda i minister Władysław Kosiniak-Kamysz. W Onecie rozmawialiśmy zarówno z jednym z twórców oryginalnej wystawy, który obecnie ponownie został dyrektorem placówki — prof. Rafałem Wnukiem, jak i inicjatorem wprowadzenia w 2017 r. wymienionych postaci do stałej ekspozycji, ówczesnym dyrektorem muzeum dr Karolem Nawrockim.