Nasz kraj na tym wydarzeniu reprezentuje minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Historia i geografia ma znaczenie
Podczas konferencji minister podkreślał, że „historia i geografia ma znaczenie” w nawiązaniu do historii Rosji i Ukrainy.
„Rosja próbowała skolonizować Ukrainę przez ponad 300 lat, to ludobójstwo kulturowe” – powiedział Radosław Sikorski. Szef resortu dyplomacji zaznaczył także, że Polska również doświadczyła rosyjskich ataków rakietowych.
„Rosyjska rakieta spadła 10 kilometrów od mojego domu” – powiedział polityk, nawiązując do incydentu z grudnia 2022 roku. W lesie pod Bydgoszczą w okolicach miejscowości Zamość spadła rosyjska rakieta Ch-55. Została ona znaleziona dopiero pod koniec kwietnia 2023 roku przez przypadkową osobę.
Minister zapewnił również, że „Polska będzie wspomagać wysiłek obronny Ukrainy, jak i wspierać ją w odbudowie i dążeniu do członkostwa w UE”.
Wsparcie dla Ukrainy
Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz w przemówieniu otwierającym konferencję wezwał do wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej.
Do niemieckiej stolicy na konferencję przybył także między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polityk wskazał, że oprócz broni, najbardziej wsparcia wymaga ukraińska energetyka.
Zełenski zaczął od podziękowań dla polityków, przedsiębiorców i samorządowców z 60 krajów. – Jakby nie zmieniały się nastroje jeden fakt pozostaje – Unii Europejskiej potrzebują wszyscy Europejczycy, bez wyjątku – powiedział Zełenski.
Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odpowiedziała, że jeszcze w czerwcu ruszą rozmowy akcesyjne, bo Ukraina pokazała, że jest wiarygodnym partnerem.
Ursula von der Leyen zapowiedziała także wykorzystanie rosyjskich środków.
- „Rosyjskie pieniądze posłużą do wsparcia dla Ukrainy” – podkreśliła polityczka.
- „Półtora miliarda euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów będzie dostępne w lipcu. Dziewięćdziesiąt procent z tego przeznaczymy na obronność, a dziesięć na odtworzenie infrastruktury” – stwierdziła von der Leyen dodając, że grupa G7 zajmuje się dalszym wykorzystaniem rosyjskich pieniędzy.
Cel konferencji
Celem konferencji w Berlinie jest jednak ustalenie aktualnych potrzeb, źródeł finansowania i terminów.
Prezydent Ukrainy wskazał na broń i energetykę, ale także na potrzebę politycznych kroków, bo one dają motywację Ukraincom.