
„`html
Sytuacja na rynkach w okresie posylwestrowym
Warto zauważyć, że obecnie przechodzimy przez jeden z najmniej aktywnych okresów roku, co wynika z przejścia roku oraz ograniczonej płynności na rynkach finansowych. Kurs EURUSD pod koniec ubiegłego tygodnia osiągnął wartość powyżej 1,04, co ma wpływ na notowania złotego.
Zmiany w rentownościach i reakcje rynku
Sytuacja na szerokim rynku staje się nieco nerwowa w związku z nadchodzącym przejęciem władzy przez administrację Trumpa. Obserwowany wzrost rentowności amerykańskich obligacji wynika z niepewności dotyczącej przyszłej polityki gospodarczej USA oraz jej potencjalnego wpływu na inflację. Grudniowe wypowiedzi FED były zaskakująco mało „gołębie”. W piątek rentowności 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyły poziom 4,60%, zbliżając się do tegorocznych maksimów z kwietnia. Skutkiem tego były realizacje zysków na Wall Street. Nastawienie inwestorów w Azji również uległo pogorszeniu.
Wpływ na złotego i inne waluty
Czy pogarszające się nastroje na rynku globalnym wpłyną również na złotego? Na razie sytuacja na globalnym rynku walutowym jest dość zróżnicowana, cechuje ją niska aktywność. Wzrosły kursy walut Antypodów, natomiast jen japoński i szwajcarski frank osłabły. Wahania te mają jednak charakter kosmetyczny.
Zmiany w kalendarzu makroekonomicznym
9 stycznia amerykańskie rynki pozostaną zamknięte w związku z dniem pamięci po zmarłym byłym prezydencie USA, Jimmym Carterze. Robert Holzmann z Banku Austrii oraz członek Europejskiego Banku Centralnego wskazał na ryzyka inflacyjne związane z polityką Trumpa oraz niskim kursem euro, które mogą wpłynąć na decyzje ECB dotyczące stóp procentowych.
Prognozowane zmiany stóp procentowych
Aktualnie rynek w pełni przewiduje, że ECB obniży stopy o 25 punktów bazowych pod koniec stycznia, a do końca 2025 r. oczekuje dalszego spadku o 110 punktów bazowych. Takie opinie jak Holzmann’a mogą być pretekstem do umocnienia kursu EURUSD. Na słabnięcie dolara ma wpływ wzrost rentowności amerykańskich obligacji oraz niepewność związana z polityką Trumpa.
W piątek rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich ponownie przekroczyły poziom 4,60%, co stało się impulsem do wyprzedaży na giełdach. Rynek przewiduje pierwszą pełną obniżkę stóp o 25 punktów bazowych dopiero w czerwcu, a w całym 2025 r. spadek stóp o 43 punkty bazowe.
Brak ważnych wydarzeń w kalendarzu makro
Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest praktycznie pusty. O godzinie 9:00 zostaną opublikowane wstępne dane o inflacji CPI z Hiszpanii za grudzień (szacunki wynoszą 0,3% m/m i 2,6% r/r). O godzinie 15:45 warto zwrócić uwagę na wyniki indeksu Chicago PMI z USA za ten sam okres (prognoza wynosi 42,5 pkt.).
Analiza pary EURUSD
Para walutowa EURUSD przebiła w piątek poziom 1,04. Jednak z perspektywy technicznej, jest to sytuacja, która niewiele zmienia. Znaczny opór formuje się w okolicach 1,0450-60, a przebicie tych poziomów może sygnalizować osłabienie presji sprzedających. Warto zauważyć, że minimum ustanowione 18 grudnia nie spadło poniżej dołka z 22 listopada wynoszącego 1,0332, co sugeruje próbę krótkoterminowej konsolidacji powyżej tego poziomu. Końcówka roku nie sprzyja jednak podejmowaniu istotnych decyzji, co prowadzi do „dryfowania” rynków.
Obecnie nadal dominuje trend spadkowy, co sprawia, że wybicie poziomu 1,0330 na początku stycznia jest wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.
„`