University Rover Challenge (URC) to prestiżowe zawody łazików marsjańskich, których aktualna edycja miała finał w ten weekend. Zawody trwały kilka dni. Drużyna z Krakowa pokazała konkurencji, jak najlepiej zaprojektować pojazd mający jeździć po powierzchni Czerwonej Planety. Zespół AGH Space System był liderem zawodów łazików marsjańskich.
Kolejne zawody odbyły się w placówce Mars Desert Research Station, na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych i trwały trzy dni. To prestiżowa impreza, która nie tylko skupia zawodników z różnych regionów świata, ale również naukowców, w tym specjalistów związanych z sektorem kosmicznym oraz agencją NASA, gdzie pracują na co dzień.
W trakcie trzydniowych zmagań drużyny prezentowały własne rozwiązania, które były oceniane pod kątem różnych kryteriów. Zespół AGH Space System z Krakowa zakończył rywalizację z najlepszym wynikiem. Polacy okazali się być nawet lepsi od Amerykanów. Amerykańskie drużyny uplasowały się na drugim oraz trzecim miejscu zawodów. Są to zespoły Team Mountaineers (391,80 pkt) i BYU Mars Rover (374,24 pkt).
Impreza zorganizowana w Stanach Zjednoczonych przyciągnęła uczestników z różnych krajów. Były to (poza Polską) Australia, Bangladesz, Indie, Japonia, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Turcja oraz USA. Warto dodać, że Polska była reprezentowana nie przez jedną, a dwie drużyny. Poza drużyną AGH Space System w zmaganiach uczestniczyła inna ekipa. Finalnie udało im się zająć w zawodach 13. miejsce.
Studenci z AGH wygrali zawody łazików marsjańskich nie pierwszy raz. Zwycięzcy zmagań zorganizowanych w Stanach Zjednoczonych wygrali podobne zawody nie pierwszy raz. Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie niedawno pokonali całą konkurencję również podczas IX edycji zawodów łazików marsjańskich, która odbyła się we wrześniu 2023 r.
Amerykańskie zawody organizowane są od lat. Polacy biorą udział w University Rover Challenge od 2009 r. i w przeszłości również odnosili tu sukcesy. Pojazd Magma2 opracowany na Politechnice Białostockiej był pierwszym, który zajął pierwsze miejsce w tych zmaganiach i było to ponad dekadę temu – w 2011 r.
W trakcie zawodów pojazdy przygotowane przez poszczególne drużyny muszą przejść różne próby, w tym takie, które odwzorowują środowisko panujące na powierzchni Czerwonej Planety oraz wyzwania, które mogą je tam czekać.