Przedstawiamy dyskusję na temat cen projektów Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), która wybuchła po konferencji wynikowej Taurona, a zwłaszcza Enei. Kwestia ta spotkała się z zainteresowaniem inwestorów po wypowiedzi wiceprezesa Bartosza Krysty. Wiceprezes Enei podkreślił, że ceny gotowych projektów OZE muszą zostać znacząco zweryfikowane, uwzględniając ceny rynkowe i poziom cen na rynku hurtowym. Wyraził obawę, że w przeciwnym razie wskaźniki Internal Rate of Return (IRR) będą niezadowalające.
Opinie na temat cen projektów OZE są podzielone, także po stronie sprzedających takie projekty. Przyjrzyjmy się podejściu dużej energetyki. Przedstawiciele PGE Energia Odnawialna podłużają aktywa, głównie poprzez rozwój własnych projektów od podstaw, co według nich pozwala ograniczyć ryzyko w porównaniu do akwizycji gotowych projektów. Tauron zwraca uwagę, że wzrost cen projektów OZE jest zróżnicowany w zależności od segmentu inwestycji, gdzie projekty fotowoltaiczne rosną wolniej niż wiatrowe.
- Ceny projektów fotowoltaicznych rosną wolniej ze względu na spadek cen ogniw fotowoltaicznych oraz duże nadwyżki projektów na rynku krajowym.
- Wzrost cen projektów wiatrowych jest napędzany dużym popytem przy jednoczesnym ograniczonym dostępie do projektów.
Większość obecnych inwestycji to projekty z warunkami przyłączeniowymi uzyskanymi przed wprowadzeniem ustawy 10H, która spowolniła rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Firmy zauważają rosnące koszty dzierżawy gruntów pod inwestycje OZE, zarówno farm wiatrowych, jak i fotowoltaicznych.
Podejście Enei
Enea podkreśla, że trudno jednoznacznie wskazać przyczyny wzrostu kosztów realizacji projektów OZE w Polsce. Wzrost cen surowców, komponentów oraz frachtu ma wpływ na ceny projektów. Ważne są również możliwości przyłączeniowe do sieci oraz regulacje dotyczące cen. Decyzje inwestycyjne są podejmowane z uwzględnieniem różnych czynników, takich jak uwarunkowania lokalizacyjne i prawne.
Opinie deweloperów
Deweloperzy OZE nie zauważają dużych zmian cenowych, ale podkreślają stałe zainteresowanie projektami OZE. Wszczęciowe Onde wskazuje na wydrenowany rynek projektów i małe zasoby nowych projektów farm wiatrowych. Liczba projektów fotowoltaicznych w zaawansowanym stadium rozwoju również jest mniejsza niż popyt.
- Firmy Projekt Solartechnik oraz Onde zauważają trwałe zainteresowanie projektami OZE i nadal utrzymują rozmowy z firmami zainteresowanymi inwestycjami.
- Dyrektor finansowy Raenu obawia się konsolidacji rynku oraz eliminacji pośredników, co może prowadzić do spadku cen projektów OZE w kategorii gotowych do budowy. Wskazuje na kluczową rolę wiedzy i modeli finansowych przy ocenie opłacalności projektów.
Mimo różnic w ocenie, ustalenie cen projektów OZE pozostaje wynikiem sytuacji rynkowej oraz szeregu czynników, takich jak surowce czy dostępne moce przyłączeniowe. Zainteresowanie projektami OZE pozostaje wysokie, a rynek dynamicznie się rozwija.