Przed stołecznym kościołem paulinów wyruszyła we wtorek 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Wyrożnia ją to, że od 1711 roku odbywa się nieprzerwanie – miała miejsce nawet w czasie Powstania Warszawskiego, a także w czasie pandemii koronawirusa. W tym roku na Jasną Górę idzie na razie ponad 2,5 tys. osób, ale organizatorzy mają nadzieję, że po weekendzie w drodze będzie 4,5 tys. pątników.
Przed godziną 6 rano przed paulińskim kościołem Ducha Świętego w Warszawie zebrało się ponad 2,5 tysiąca pielgrzymów. Były to zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby starsze, a także siostry zakonne i księża przewodnicy. Nad organizacją pielgrzymki czuwają porządkowi. Nie zabrakło także rozmaitych instrumentów, nagłośnienia, a także krzyże i flag, niesionych przez pątników.
Ruszyła 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Ponad 2,5 tys. pielgrzymów idzie na Jasną Górę – „Mam już swoje lata, więc taka wyprawa to zawsze wysiłek, ale ofiaruję go Bogu z modlitwami za moje wnuki, a w tym roku także za prawnuczkę albo prawnuka, bo parę dni temu wnuczka powiedziała, że jest w stanie błogosławionym” – powiedziała KAI pani Maria, która na pielgrzymim szlaku była już 11 razy, ale z Warszawy wyruszyła po raz pierwszy. Pan Michał idzie na Jasną Górę z żoną i trójką dzieci. Pielgrzymka to dla niego dobra metoda na umacnianie więzi z rodziną. – „Mamy także nadzieję, że dla dzieci to będzie owocna na całe życie katecheza i będą trwale w Kościele, który poznają jako radosną i wspierającą wspólnotę” – podkreślił.
Kard. Kazimierz Nycz zabrał głos. „Jest nas trochę ponad miliard”
Wtorkowej mszy polowej przed kościołem paulinów przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha zauważył, że „jeszcze 50 lat temu chrześcijanie stanowili jedną trzecią mieszkańców Ziemi, dzisiaj na 9 mld jest nas trochę ponad miliard”. – „Zmienia się optyka świata, zmienia się optyka miejsc, gdzie rozwija się Kościół. Nie należy już do tych miejsc Europa. Także w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat powiększyły się peryferia ludzi, którzy się znaleźli poza chrześcijaństwem, poza Kościołem” – mówił dodając, że ten proces sekularyzacji na świecie próbuje postawić w centrum człowieka zamiast Boga.
Jak podkreślił, związane jest z tym także inne współczesne zjawisko, przejawiające się w czynieniu wartości nie z dobra samego w sobie, ale z tego, w czym człowiek chce widzieć swoje prywatne szczęście. Zapewnił, że szczęście bierze się właśnie z czynienia dobra, a źródłem prawdziwego szczęścia jest Chrystus, zapraszający do wiecznego szczęścia w swoim zmartwychwstaniu. – „Wasze pielgrzymowanie do Częstochowy ma na celu spotkanie Chrystusa Przemienionego, który woła do Ojca 'uswięć ich w Prawdzie'” – stwierdził warszawski metropolita, nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki. Nie powstrzymały ją wojny, ani pandemia.
Najstarsza polska pielgrzymka na Jasną Górę
Tradycja pielgrzymki warszawskiej (nazywanej także paulińską) sięga XVIII w. Została zapoczątkowana w 1711 r. Wyrożnia ją to, że odbywa się od tego momentu nieprzerwanie – miała miejsce nawet w czasie Powstania Warszawskiego, a także w czasie pandemii koronawirusa. W tym roku Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W 2023 r. na Jasną Górę przybyło 3,6 mln pielgrimów. To o 1,1 mln więcej niż w poprzednim roku – przekazało Biuro Prasowe Jasnej Góry.