„`html
Umowa między UE a Mercosur
Po 25 latach negocjacji rozpoczęła się realizacja umowy otwierającej rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. Komisja Europejska ma nadzieję, że będzie to oznaczać dostęp do surowców potrzebnych do produkcji czystych technologii, w tym baterii.
Kontrowersje wokół umowy
Umowa napotyka jednak na opór ze strony europejskich rolników, którzy obawiają się konkurencji ze strony tanich produktów rolnych z takich krajów jak Brazylia i Argentyna.
Proces ratyfikacji
Aby umowa weszła w życie, musi zostać ratyfikowana przez Unię Europejską. Istnieją dwa scenariusze dotyczące procesu jej zatwierdzania: ratyfikacja przez wszystkie parlamenty narodowe lub przegłosowanie przez Parlament Europejski oraz kraje członkowskie w Radzie UE. W drugim przypadku państwa decydowałyby większością kwalifikowaną, czyli zgoda 15 z 27 krajów reprezentujących co najmniej 65% populacji UE.
Krytyczne państwa i stanowiska
Największy opór wobec umowy wyraża Francja, a także Polska i Włochy. Pomimo tego, kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, wyraził swoje poparcie dla porozumienia z Mercosur.
Zabezpieczenia dla rolników
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreśliła w Montevideo, że umowa UE-Mercosur to największe na świecie partnerstwo inwestycyjne i handlowe. Zapewniła, że umowa ma na celu ochronę rolników poprzez wprowadzenie mocnych zabezpieczeń.
Około 60 tys. firm z UE już eksportuje swoje produkty do krajów Mercosuru, a w tym 30 tys. to małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy te korzystają z niższych ceł, uproszczonych procedur i preferencyjnego dostępu do niektórych surowców krytycznych. Dzięki temu porozumieniu zaoszczędzą ponad 4 mld euro rocznie na cłach eksportowych, przy jednoczesnym rozwoju rynku unijnego, wzroście gospodarczym i stworzeniu nowych miejsc pracy dla wszystkich stron umowy.
Ursula von der Leyen podkreśliła, że uwzględniła obawy rolników z UE, dlatego porozumienie zawiera odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed potencjalnymi stratami.
„`