Rozwiązanie umowy za porozumieniem może być zapoczątkowane z inicjatywy pracownika, jak i pracodawcy. Ten sposób rozwiązania umowy regulowany jest przez prawo pracy. W ten sposób można rozwiązać każdą umowę o pracę, jednak aby rozwiazanie to było skuteczne, należy pamiętać o kilku podstawowych warunkach.
Co ważne, nie ma tu znaczenia powód zakończenia współpracy. Najważniejsze jest to, aby między pracodawcą i pracownikiem była zgoda. Obie strony mogą zaproponować swoje warunki rozwiązania umowy o pracę, ale nie ma obowiązku ich przyjęcia przez stronę przeciwną.
W takim jednak przypadku zaczynają wchodzić w grę dodatkowe przepisy Kodeksu pracy, w zależności od przyczyny, dla której obie strony nie chcą kontynuować ze sobą współpracy. Warto wiedzieć, że w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, nie jest wymagana forma pisemna. Zgodnie z literą prawa, już forma słowna jest skuteczna, jednak oczywiście z powodów formalnych i dowodowych.
Jeśli wypowiedzenie umowy o pracę następuje ze strony pracodawcy, w dokumencie powinny znaleźć się następujące dane:
- data i miejscowość
- dane pracownika
- dane pracodawcy
- prośba o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron
- proponowany termin zakończenia współpracy
- podpis osoby odpowiedzialnej, reprezentującej pracodawcę
W tym miejscu warto zaznaczyć, że rozwiązanie umowy o pracę w formie porozumienia może mieć dowolnie długi okres wypowiedzenia. Ustanie stosunku pracy może nastąpić w dowolnym terminie, na który przystaną obie strony umowy: natychmiastowo, za tydzień, w ciągu miesiąca czy dwóch.
Nie może dojść do rozwiązania umowy za porozumieniem stron, jeśli obie strony nie zgadzają się co do warunków rozstania. Odrzucenie porozumienia stron może być ustne lub bierne.
Jeśli odpowiedzią na dostarczony dokument z propozycją porozumienia jest milczenie, to jest to równoznaczne z brakiem zgody. Jesli pracownik dostarczy pracodawcy propozycję porozumienia, a pracodawca nie wyrazi zgody na jego warunki, nie jest to równoznaczne z tym, że dla pracownika zaczyna się okres wypowiedzenia.
Może jednak do takiej sytuacji dojść, jeśli pracownik w treści porozumienia zapisał, że w przypadku braku odpowiedzi lub odpowiedzi negatywnej, jego pismo powinno być traktowane jako wypowiedzenie umowy o prace. W przeciwnym wypadku pracownik pozostaje zatrudniony, dopóki nie zostaną podjęte inne kroki ze strony pracodawcy lub samego pracownika.
To dość swobodna pod względem następstw forma rozwiązania umowy, ponieważ obie strony mogą dowolnie tworzyć zapisy dotyczące warunków rozstania (oczywiście pozostając w ramach Kodeksu pracy).
Dlatego konsekwencje rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron będą indywidualne, w zależności od konkretnego porozumienia.
Przy takiej formie rozwiązania umowy nie obowiązuje okres wypowiedzenia, a obie strony mogą wyznaczyć dowolny termin ustania stosunku pracy.
Nie można też jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co będzie lepsze: porozumienie czy wypowiedzenie. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Zazwyczaj porozumienie stosuje się w sytuacji, gdy przynajmniej jednej ze stron zależy na skróceniu okresu wypowiedzenia.
Podsumowując, rozwiazanie umowy za porozumieniem stron jest najczęściej stosowanym sposobem zakończenia współpracy. Pozwala na swobodne kształtowanie warunków rozstania pracodawcy i pracownika, jeśli tylko są w stanie znaleźć wspólne rozwiązanie wszystkich najważniejszych kwestii: okresu wypowiedzenia, wysokości odprawy, daty zakończenia współpracy.
Chociaż nie ma obowiązku spisywania porozumienia w formie pisemnej, ze względów prawnych zaleca się takie rozwiązanie, aby uniknąć w przyszłości wszelkich nieporozumień.