
Ważna przyszłość Energi w grupie Orlen zostaje potwierdzona, a więcej szczegółów poznamy we wrześniu.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił apelację firmy Energa w sprawie wycofania akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w marcu. Oznacza to, że Energa pozostaje na giełdzie.
Decyzja sądu utrzymuje wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z listopada 2022 r., który uchylił uchwałę nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki Energi z 29 października 2020 roku dotyczącą wycofania z GPW ponad 269 mln akcji koncernu.
- Proces dotyczył delistingu spółki Energa, który koncernowi wytoczyli akcjonariusze mniejszościowi.
- Uchwała miała umożliwić wykup akcji Energi należących do drobnych akcjonariuszy, pozwalając na domknięcie przejęcia spółki.
Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara podczas konferencji wynikowej wyjaśnił, że aktualne wydarzenia stanowią punkt wyjścia do dalszych rozważań dotyczących delistingu, ogłoszenia skupu akcji lub nowej emisji akcji.
Pełne informacje poznamy na konferencji wynikowej Energi, zaplanowanej na początek września.
Obecni akcjonariusze oczekują, że Orlen zaprzestanie i usunie skutki pokrzywdzenia w związku z uzasadnieniem wyroku delistingowego.
- Akcjonariusze oczekują obniżenia poziomu posiadania akcji Energi przez Orlen poniżej 90 proc.
- Chcą również powrotu spółki do indeksów GPW oraz określenia długofalowej polityki dywidendowej spółki.
Patrząc szerszej na projekty elektroenergetyczne Orlenu, prezes Fałara wspomniał o losach małego atomu.
Orlen nadal negocjuje z Synthos o relacjach w spółce Orlen Synthos Green Energy, w tym o miejscu postawienia pierwszego małego reaktora.
- Decyzja została podjęta o wyborze Włocławka blisko zakładów spółki, mimo że Synthos wcześniej preferował Stawy Monowskie.
- Ambicją jest osiągnięcie porozumienia w sprawie współpracy do końca września.