Podróże Autobat z napojami i przekąskami w PKP Intercity. Nowość w podróży
Koszmarne rachunki
Luka w tarczy. Mieszkańcy bloku dostali rachunek na 20 tysięcy zł
Ceny paliw
Ceny na stacjach będą rosnąć! Eksperci zalecają zatankować do pełna
Nowe Zasady w programie
Już są lepsze standardy w programie „Czyste Powietrze” przy wyborze pomp ciepła
Ceny energii
100 zł dopłaty do prądu miesięcznie. Kto może się starać o dodatkowe pieniądze?
Jak ZUS wylicza emeryturę?
Na emeryturę można przejść w momencie ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS mają wpływ trzy składniki: suma składek odłożonych na koncie emerytalnym w ZUS, coroczna czerwcowa waloryzacja kapitału zebranego w ZUS, średnia liczba lat życia wynikająca z tablic publikowanych co roku przez GUS. Im dłuższy jest staż pracy, tym emerytura jest wyższa. Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5-7 lat, zależnie od okresu, można nawet podwoić wysokość świadczenia. Oprócz osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego, warunkiem koniecznym do otrzymania minimalnej emerytury jest wykazanie się odpowiednim stażem pracy, który wynosi 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn
Jaka emerytura dla kobiety po 20 latach pracy za najniższą krajową?
W Polsce kobiety i mężczyźni, którzy przechodzą na emeryturę po dwudziestu latach pracy, mogą otrzymać emeryturę w różnej wysokości. W przypadku kobiet, które mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat i mają 20 – letni staż pracy, świadczenie wypłacane przez ZUS może być w wysokości minimalnej emerytury. Od 1 marca 2024 minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł. Tyle dostaną kobiety, które przez cały czas pracy dostawały minimalną pensję.
Jaka emerytura dla mężczyzny po 25 latach pracy za najniższą krajową?
Mężczyźni, którzy osiągają wiek emerytalny 65 lat, z takim samym stażem pracy, mogą otrzymać jeszcze mniejsze świadczenie. W przypadku mężczyzn okres zatrudnienia, niezbędny do otrzymania minimalnej emerytury to 25 lat pracy. Wysokość emerytury zależy od sumy składek zgromadzonych na koncie emerytalnym w ZUS. Wypłacane świadczenie może być niższe niż gwarantowana przez państwo najniższa emerytura, jeśli mężczyzna otrzymywał wynagrodzenie za pracę w wysokości minimalnej pensji.