Bajeczne fortuny Najbogatsze polskie rodziny. Dwa rody wyróżniają się szczególnie
Sieci handlowe Wielka sieć supermarketów zwalnia pracowników i zamyka sklepy! Pracę straciło prawie 1000 osób
Wiek emerytalny
Człowiek Tuska wygadał się ws. wieku emerytalnego. Oto plan rządu
Quiz PRL
QUIZ PRL. Słodkie czasy PRL-u. Czy pamiętasz ciasta i desery, które uwielbialiśmy?
Masowe zwolnienia Światowy gigant zwolnił 1,5 tysiąca osób we Wrocławiu. Jest nowy właściciel fabryki
QUIZ PRL. Wszystkie tajemnice filmu „Krzyżacy”. Wyzwanie dla prawdziwych fanów!
„Krzyżacy” Aleksandra Forda to nie tylko jeden z pierwszych polskich filmów kolorowych czasów PRL, kręcony w systemie CinemaScope i na taśmie Eastmancolor, ale również jedna z najsłynniejszych produkcji w historii polskiego kina, która pobiła rekordy oglądalności z ponad 30 milionami widzów .
Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza stała się prawdziwym fenomenem kulturowym.
„Krzyżacy” Aleksandra Forda to nie tylko film, to monumentalne dzieło niczym bitwa pod Grunwaldem! Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza (z dodatkiem wątków z „Krzyżaków 1410” Kraszewskiego) pochłonęła gigantyczną sumę 30 milionów złotych – kosmiczną kwotę na owe czasy! Za te pieniądze można było nakręcić 10 obyczajówek! Na planie filmowym zaroiło się od ludzi: 28 tysięcy kostiumów, 10 tysięcy statystów i 470 koni! Nic dziwnego, że „Krzyżacy” to prawdziwa superprodukcja, która do dziś zapiera dech w piersiach.
Film powstał na zamówienie władz i miał ważny wydźwięk propagandowy. Jak pisał Jerzy Pelc w „Filmie” w 1960 roku, obchody rocznicy bitwy grunwaldzkiej, w których istotną rolę odgrywał film, były „świadomą polityczną demonstracją przeciw odradzającemu się rewizjonizmowi zachodnioniemieckiemu”.
„Krzyżacy” Aleksandra Forda to film, który od momentu premiery budzi skrajne emocje. Z jednej strony zachwyca rozmachem inscenizacji Forda i pięknem zdjęć Mieczysława Jahody, z drugiej – budzi obawy związane z silnie nacjonalistycznym przesłaniem. Już w momencie premiery film stał się hitem, bijąc rekordy oglądalności i dochodów. Bitwy rycerskie, imponujące scenografie Romana Manna, kostiumy Lecha i Michelle Zachorskich oraz muzyka autorstwa mistrza Kazimierza Serockiego – wszystko to składa się na niezapomniane wrażenia.
Jednak „Krzyżacy” to nie tylko efektowna forma. Film wyraźnie odzwierciedlał ówczesne realia polityczne. Stanowił on narzędzie propagandowe władz komunistycznych, mające na celu podsycanie konfliktu z Republiką Federalną Niemiec . Nacjonalistyczne przesłanie filmu budziło wiele kontrowersji, a część recenzentów wyrażała obawy przed jego wpływem na społeczeństwo.
Mimo sprzecznych opinii, „Krzyżacy” to bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina . Ukształtował on na lata wyobrażenia o wojnie polsko-krzyżackiej i do dziś pozostaje jednym z chętniej oglądanych polskich filmów.
Czy „Krzyżacy” to arcydzieło sztuki, czy narzędzie propagandy? To pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Niezależnie od oceny, film Forda z pewnością zasługuje na uwagę i skłania do refleksji.
Pora na zabawę: QUIZ PRL. Wszystkie tajemnice filmu „Krzyżacy”. Wyzwanie dla prawdziwych fanów!
Połowę punktów zdobędą tylko nieliczni.
Polecany artykuł: QUIZ PRL. Tajemnice filmu Krzyżacy?
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.