Studenci, którzy pobierają rentę, mają czas do na 1 października na złożenie zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Jeżeli student nie złoży zaświadczenia w terminie, to wówczas nie otrzyma renty rodzinnej za październik. Zaświadczenie najczęściej jest wydawane na rok szkolny lub akademicki, w związku z czym osoba, która pobiera rentę rodzinną, musi zadbać o to, aby złożyć wymagane dokumenty w określonym czasie. Jezeli tego nie zrobi, renta rodzinna nie zostanie jej wypłacona.
Rzecznik prasowy ZUS-u, Wojciech Dąbrówka, przekazał niedawno PAP, że zaświadczenia nie muszą przedstawiać studenci, którzy w pierwszym zaświadczeniu złożonym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mieli wskazany całkowity okres trwania nauki w szkole wyższej i w trakcie roku akademickiego nie przerwali nauki.
Renta rodzinna to świadczenie finansowe przysługujące po śmierci bliskiej osoby, która:
- zmarła będąc ubezpieczoną lub emerytem,
- pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- otrzymywała zasiłek przedemerytalny,
- posiadała status kombatancki lub inwalidzki.
Renta rodzinna przysługuje m.in. dzieciom zmarłego, niezależnie od wieku dziecka, a także dzieciom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub 25. roku życia w czasie, gdy kontynuowały naukę.
Osoby, które pobierają rentę, muszą pamiętać, że jeżeli student przerwie naukę i nie poinformuje o tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będzie on niesłusznie otrzymywał rentę. W rezultacie student będzie zmuszony do zwrotu świadczenia razem z odsetkami. Wysokość renty rodzinnej zależna jest od tego, ile osób jest uprawnionych do pobierania świadczenia.
W 2024 roku renta rodzinna wynosi:
- dla której jednej osoby uprawnionej: 1200 zł
- dla dwóch osób uprawnionych: 1600 zł
- dla trzech osób uprawnionych: 2000 zł
Zgodnie z informacjami na stronie ZUS, wszystkim członkom rodziny przysługuje jedna renta, która w razie konieczności jest dzielona po równo między osoby uprawnione.